Stránka Bádateľ šíri ďalšie bludy. Tentokrát autori tvrdia, že covidových pacientov zabíjali remdesivirom

477624_gettyimages 1286077663 676x451.jpg

19.1.2022 (Webnoviny.sk) – Dezinformačná stránka Bádateľ šíri hoax o tom, že ľudia nezomreli na ochorenie COVID-19, ale na „smrteľnú liečbu zlomyseľných“ slovenských lekárov, ktorí pacientom v nemocnici podávali „experimentálnu liečbu smrteľným“ remdesivirom. Podľa policajtov stránka Bádateľ nepriamo „vraždí šírením hlúpostí“.

Blud nad blud

Stránka tvrdí, že remdesivir je hlavnou príčinou úmrtí na covidových oddeleniach. Najvážnejším vedľajším účinkom remdesiviru podľa nej je, že ničí obličky, čo spôsobuje, že telo sa začne zavodňovať a pľúca sa naplnia vodou.

Následne pacienti zomierajú a lekári vyhlásia, že podľahli COVIDu-19. „Blud nad blud, samozrejme prebratý zo zahraničných konšpiračných stránok. Vlastná inšpirácia tejto stránke už pravdepodobne dochádza,“ zdôraznila polícia.

Polícia uviedla, že nepravdivé správy bývalého chiropraktika Bryana Ardisa o tom, že Američanov nezabíja COVID-19, ale liečivo remdesivir, sa šírili v zahraničí ešte v minulom roku.

Konširátori ohrozujú zdravie ľudí

Vysvetlila, že americký Úrad pre potraviny a liečivá prvýkrát schválil remdesivir v októbri 2020, pričom citoval klinické štúdie, ktoré dokazujú, že liek skutočne skracuje dobu zotavenia pacientov. Zároveň sa nepreukázali žiadne známky poškodenia obličiek v porovnaní so skupinou, ktorá liek nedostala.

O stránke Bádateľ písala polícia už viackrát, pričom upozorňuje na to, že portál dlhodobo šíri zdravotnícke hoaxy, čím cieľavedome ohrozuje verejné zdravie na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva SR na portál už podalo aj trestné oznámenie. Nedávno stránka šírila aj hoax o rozhodnutí Ústavného súdu SR.

Viac k témam: COVID-19, Hoax, Liečba, remdesivir
Zdroj: Webnoviny.sk – Stránka Bádateľ šíri ďalšie bludy. Tentokrát autori tvrdia, že covidových pacientov zabíjali remdesivirom © SITA Všetky práva vyhradené.

19. januára 2022