Štát podľa opozície ohrozuje slobodu internetu

Registrátor domén dostal 80-tisícovú pokutu za obsah na stránke, na ktorú nemal dosah.
BRATISLAVA 23. septembra (WebNoviny.sk) – Pokuta 80 tis. eur, ktorú finančná správa udelila registrátorovi domén za obsah, je podľa poslancov OĽaNO a SaS ohrozením slobody internetu na Slovensku. Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO), registrátor dostal pokutu za obsah stránky, ktorý on na ňu nevkladal. Finančná správa tak postihla registrátora za niečo, čo nemohol ovplyvniť. Podľa poslanca Jozefa Rajtára (SaS) je to, ako keby polícia zatkla svojho príslušníka, ktorý vydal občiansky preukaz Ladislavovi Bašternákovi, pretože mu tak umožnil založiť si firmu.

Podobné kroky finančnej správy podľa Viskupiča zneisťujú podnikateľov. Upozornil tiež, že spomínaná firma sa angažuje v iniciatíve Slovensko.digital, ktorá ukázala, že miliardová investícia do informatizácie na Slovensku nepriniesla žiadaný efekt. Vďaka jej tlaku sa tiež zrušili tri veľké tendre do IT. Viskupič nevylúčil, že sa niekto takto snaží pomstiť.

Poslanci sa touto kauzou chcú naďalej zaoberať, nastolia ju na budúcotýždňovom zasadnutí parlamentného výboru pre financie, na ktorom bude aj minister Peter Kažimír. Viskupič tiež pripustil, že sa vyberú na poslanecký prieskum. Ako zdôraznil, ide tu o systematický problém, nie iba pokutu pre jednu spoločnosť.

Pokutu 80 tis. eur dostala spoločnosť Websupport, s. r. o., ktorá sa zaoberá webhostingom a registráciou domén. Ako firma uviedla na svojom blogu, finančná správa vyšetrovala štyri stránky umiestnené v zahraničí, ktoré si majiteľ zaregistroval prostredníctvom Websupportu. Stránky propagujú hazard, čo je na Slovensku bez príslušnej licencie zakázané. Finančná správa uložila Websupportu pokutu napriek tomu, že kontrolóri si boli vedomí, že firma na skúmané stránky žiaden obsah nevkladá.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. septembra 2016