Spotrebiteľské ceny na Slovensku dosiahli historické dno

V júli spotrebiteľské ceny na Slovensku klesli medziročne o 0,9 %.
BRATISLAVA 20. augusta (WebNoviny.sk) – Historicky najvýraznejší prepad spotrebiteľských cien na Slovensku potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. V júli boli totiž ceny podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP) medziročne nižšie o 0,9 %, čo bol najvyšší medziročný pokles cien zaznamenaný u nás. Doterajšie maximum poklesu o 0,7 % z predchádzajúcich dvoch mesiacov sa tak ešte prehĺbilo o 0,2 percentuálneho bodu. Ceny však výrazne klesali aj na medzimesačnej báze, keď boli v júli oproti júnu nižšie o 0,4 %. Mesiac predtým naopak mierne stúpli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

V medziročnom porovnaní pritom v júli najvýraznejšie klesali ceny dopravy, a to o 3,9 %. Nižšie ako vlani boli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 3,1 %, ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 2,1 % a mierne o 0,1 % aj ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu. Pokles v týchto sektoroch nevykompenzoval ani nárast cien hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,2 %, vzdelávania o 1,5 %, rozličných tovarov a služieb o 1,3 % či rekreácie a kultúry o 1,1 %. Miernejšie, o 0,9 %, rástli aj ceny v zdravotníctve, o 0,8 % ceny alkoholických nápojov a tabaku, o 0,3 % ceny odevov a obuvi a o 0,1 % ceny telekomunikácií a poštových služieb.

Medzimesačne v júli oproti júnu najvýznamnejší pokles vykázali ceny odevov a obuvi o 1,3 %. Klesli však aj ceny dopravy o 1,1 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,7 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,6 %, rekreácie a kultúry o 0,2 % a napokon aj ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,1 %. Na druhej strane rástli iba ceny rozličných tovarov a služieb o 0,3 % a hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,1 %. Bez zmeny oproti predchádzajúcemu mesiacu zostali v júli ceny alkoholických nápojov a tabaku, zdravotníctva, pôšt a telekomunikácií a tiež vzdelávania.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. augusta 2016