Sporitelia v treťom pilieri blížiaci sa k dôchodku majú dostávať informácie o dávkach

360077_dochodkyna_peniaze 676x449.jpg

BRATISLAVA 15. júla (WebNoviny.sk) – Od začiatku budúceho roka by mali účastníci tretieho penzijného piliera, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, dostávať z doplnkových dôchodkových spoločností informácie o dávkach z doplnkového dôchodkového sporenia.

„Na základe informácie o dávkach bude účastník doplnkového dôchodkového sporenia blížiaci sa k dosiahnutiu dôchodkového veku lepšie a adresnejšie informovaný o všetkých možnostiach vyplácania dávok zo systému doplnkového dôchodkového sporenia a bude si tak môcť lepšie finančne naplánovať odchod do dôchodku,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí k návrhu príslušného opatrenia, ktorý predložilo do pripomienkového konania.

Odporúčame:
Referendum o dôchodkovom strope je podľa SaS škodlivé, odborárov z KOVO nazvali odnožou Smeru-SD

Sporitelia v treťom dôchodkovom pilieri budú podľa rezortu práce upozornení na to, že sa blížia k dosiahnutiu veku potrebného na splnenie podmienok vyplácania doplnkového starobného dôchodku, na možnosti poberania jednotlivých dávok, na výšku aktuálne nasporenej sumy na ich osobnom účte, ako aj na možnosti požiadania o dávku z doplnkového dôchodkového sporenia.

„Informácia o dávkach bude zverejnená aj na webovom sídle každej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti a môže tak prispieť k lepšej informovanosti u všetkých účastníkov doplnkového dôchodkového sporenia,“ tvrdí rezort práce.

Odporúčame:
Starobné penzie medziročne stúpli, dôchodcovia dostávajú v priemere vyše 441 eur

V súčasnosti nie sú účastníkom doplnkového dôchodkového sporenia zasielané žiadne informácie o dávkach v čase, kedy by mali začať uvažovať o druhu a forme dôchodkovej dávky.

Podľa príslušnej európskej smernice sa však majú poskytnúť účastníkovi tretieho piliera v dostatočnom časovom predstihu pred dosiahnutím veku odchodu do dôchodku informácie o možnostiach vyplácania dávok.

Viac k témam: dôchodkové sporenie, dôchodkový vek, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, starobný dôchodok, tretí pilier
Zdroj: Webnoviny.sk – Sporitelia v treťom pilieri blížiaci sa k dôchodku majú dostávať informácie o dávkach © SITA Všetky práva vyhradené.

15. júla 2018