Spoluväzni Abdeslama vypískali, podľa nich ‚nešiel do konca‘

Francúzska justícia Abdeslama podozrieva, že sa prinajmenšom podieľal na logistickom zabezpečení útokov z 13. novembra. Paríž 28. apríla (WebNoviny.sk) – Zradikalizovaní islamisti, väznení vo väzenskom centre Fleury-Mérogis v rovnomennom meste ležiacom južne od Paríža, piskotom reagovali na prevoz Salaha Abdeslama, ktorého v stredu vo Francúzsku obvinili z vrážd spáchaných pri teroristickom čine a z použitia výbušnín a strelných zbraní.

Podľa väzenských zdrojov, ktoré kontaktovali televíziu BFMTV, zradikalizovaní väzni Abdeslamovi vyčítajú, že „nešiel až do konca“ a počas série atentátov, ktoré sa v Paríži odohrali vlani 13. novembra, sa na rozdiel od svojich komplicov nevyhodil do vzduchu.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Predpokladaného spolupáchateľa parížskych útokov previezli do zariadenia Fleury-Mérogis v stredu. Ide o najväčšie väzenské zariadenie v Európe, kde boli kvôli Abdeslamovi prijaté dodatočné bezpečnostné opatrenia. Jedným z nich je aj Abdeslamovo umiestnenie v samoväzbe, ktoré má zabrániť jeho kontaktom s ostatnými zadržanými, ale aj ho chrániť pred prípadnými represáliami z ich strany, spresnila BFMTV.

Francúzska justícia Abdeslama podozrieva, že sa prinajmenšom podieľal na logistickom zabezpečení útokov z 13. novembra. Prenajal niekoľko konšpiračných bytov, ako aj áut, ktoré útočníci použili. Bol to práve on, kto pred národný štadión Stade de France, autom doviezol trojicu neskorších samovražedných atentátnikov. Auto, ktorým ich tam doviezol, neskôr polícia našla opustené v 18. parížskom obvode.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Ako dodala BFMTV, Abdeslam predstúpi pred vyšetrujúceho sudcu najbližšie 20. mája. Abdeslam je považovaný za jediného preživšieho priameho účastníka teroristických útokov v Paríži z 13. novembra 2015, ku ktorým sa prihlásila organizácia Islamský štát. Zahynulo pri nich 130 ľudí a ďalších vyše 350 utrpelo zranenia.

Po parížskych útokoch Abdeslam ušiel do Belgicka, kde ho v bruselskej štvrti Molenbeek zadržali až 18. marca – po vyše štyroch mesiacoch strávených na úteku, keď bol označovaný za najhľadanejšieho zločinca v Európe. O tom, že Abdeslam má byť vydaný do Francúzska, rozhodol belgický súd 31. marca.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016