Spojené štáty a Južná Kórea uskutočnia vojenské cvičenia, zúčastnia sa ich stovky tisíc vojakov

360839_south_korea_koreas_tensions_07298 43e0f0877a104f78afafc5721493bd4f 676x377.jpg

SOUL 20. marca (WebNoviny.sk) – Južná Kórea a Spojené štáty odštartujú prvého apríla ďalšie rozsiahle vojenské cvičenia. Manévre Foal Eagle/Key Resolve sa pôvodne mali konať už skôr, ale kolidovali so zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu a Soul sa ich v januári rozhodol odložiť, píše spravodajský portál BBC.

Na cvičeniach sa zúčastní viac ako 300-tisíc vojakov. Foal Eagle/Key Resolve zahŕňajú pozemné, námorné a vzdušné vojenské cvičenia aj počítačové simulácie. V uplynulých rokoch tiež zahŕňali cvičenia na teroristické a chemické útoky.

Žiadny dôvod na provokáciu

Vojenské cvičenia sú jedným z bodov sporu na Kórejskom polostrove, keďže Severná Kórea ich obyčajne vníma ako prípravu na inváziu. Pentagon oznámil, že už krajinu o cvičeniach informovali a nemá dôvod ich vnímať ako provokáciu, keďže „sú zamerané na obranu“.

Odporúčame:
Severná Kórea musí podniknúť konkrétne kroky k denuklearizácii, vyhlásil premiér Šinzó Abe

USA aj Južná Kórea argumentujú, že vojenské cvičenia vychádzajú z dohody o obrane z roku 1953 a sú okrem iného nevyhnutné na posilnenie pripravenosti ich vojsk v prípade vonkajšieho útoku.

Zníženie napätia na Kórejskom polostrove

Oznámenie vojenských cvičení prišlo v čase bezprecedentného diplomatického úsilia o zníženie napätia na Kórejskom polostrove. Začiatkom marca americký prezident Donald Trump nečakane prijal pozvánku od severokórejského lídra Kim Čong-una na priame rokovania. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) dokonca pripustila, že by sa zbavila svojich jadrových zbraní.

Odporúčame:
Američania obvinili Severnú Kóreu zo smrti Kim Čong-nama a uvalili na krajinu nové sankcie

Ďalšie detaily o stretnutí zatiaľ nie sú známe a Severná Kórea ich priamo nekomentovala, ak by však rokovania napredovali, bolo by to vôbec prvé stretnutie medzi americkým prezidentom v úrade a severokórejským lídrom. Minulý týždeň pricestoval minister zahraničných vecí KĽDR Ri Yong-ho do Švédska. Jeho tamojšia návšteva vyvolala špekulácie, podľa ktorých by sa spomínané stretnutie mohlo konať tam.

Viac k témam: Južná Kórea, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná Kórea, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Spojené štáty a Južná Kórea uskutočnia vojenské cvičenia, zúčastnia sa ich stovky tisíc vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

20. marca 2018