SPD schválila koaličnú zmluvu s Merkelovej konzervatívnym blokom, znamená to pre ňu štvrtý mandát vo funkcii nemeckej kancelárky

365970_germany_politics_95312 85fae60b023e4d75b1e08659c0f7da22 676x440.jpg

BERLÍN 4. marca (WebNoviny.sk) – Členovia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) schválili koaličnú zmluvu a vstup strany do vládnej koalície s Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka/Kresťansko-sociálnou úniou Bavorska (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej. Vo vnútrostraníckom hlasovaní medzi jej všetkými 463 723 členmi hlasovalo za pokračovanie veľkej koalície 66 percent straníkov, píše spravodajský portál BBC.

O prijatí koaličnej zmluvy v nedeľu informovalo predsedníctvo SPD. Ukončilo tak takmer šesťmesačnú neistotu v nemeckej politike, keďže krajina bola od septembrových volieb bez vlády. Bolo to pritom najdlhšie takéto obdobie v dejinách povojnového Nemecka.

Odporúčame:
Merkelovej vládu tvoria najmä ženy, sociálni demokrati uvažujú o nevstúpení do koalície

Prijatie koaličnej zmluvy pre Merkelovú znamená štvrtý mandát vo funkcii nemeckej kancelárky. Predpokladá sa, že sa parlament počas týždňa stretne a opäť ju do tejto funkcie zvolí.

Medzi sociálnymi demokratmi prebiehal ostrý spor o to, či má strana vôbec vstúpiť do koalície s merkelovej konzervatívnym blkom. Proti členstvu strany vo vláde bolo najmä jej ľavicové krídlo a najaktívnejším odporcom bola stranícka mládežnícka organizácia. Tá dokonca začala organizovať masový expresný nábor nových členov, ktorých pri vstupe do strany rovno nabádala, aby hlasovali proti jej budúcemu členstvu v koalícii s CDU/CSU.

Viac k témam: Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, CSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska, koaličná zmluva, SPD Sociálnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk – SPD schválila koaličnú zmluvu s Merkelovej konzervatívnym blokom, znamená to pre ňu štvrtý mandát vo funkcii nemeckej kancelárky © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2018