Španielsky kráľ Filip VI. ukončil snahy o zostavenie vlády

Otvoril tak cestu k predčasným voľbám, ktoré by sa mali konať koncom júna.Madrid 26. apríla (WebNoviny.sk) – Španielsky kráľ Filip VI. dnes oznámil, že štyri mesiace po parlamentných voľbách ukončil snahy o zostavenie novej vlády. Otvoril tak cestu k predčasným voľbám, ktoré by sa mali konať koncom júna, oznámila agentúra AP.

Kráľ vo svojom vyhlásení uviedol, že žiadna politická strana nemá v parlamente dostatočnú podporu na sformovanie koaličného kabinetu. Z tohto dôvodu už nenavrhne ďalšieho kandidáta na funkciu premiéra.

Panovník dospel k tomuto rozhodnutiu po dvojdňovej záverečnej fáze rokovaní s lídrami politických strán. Ústavou stanovený limit na vytvorenie vlády po voľbách vyprší 2. mája. Keďže ho nebude možné dodržať, predčasné voľby by sa mali konať 26. júna.

Parlamentné voľby v Španielsku z 20. decembra ukončili tradičný systém dvoch silných strán, keďže voliči dali hlasy aj novým politickým subjektom. Žiadna strana tak nezískala v 350-člennom parlamente väčšinu ani spojencov na zostavenie funkčnej koaličnej vlády.

Prieskumy však naznačujú, že riešenie politickej krízy v Španielsku neprinesú ani nové voľby, ktoré sa zrejme skončia podobným politickým patom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. apríla 2016