Somálska utečenka sa podpálila v zadržiavacom centre

Somálčanka utrpela vážne zranenia a je hospitalizovaná v nemocnici.SYDNEY 2. mája (WebNoviny.sk) – Žiadateľka o azyl sa podpálila v austrálskom zadržiavacom centre pre prisťahovalcov na ostrove Nauru len niekoľko dní po tom, čo ďalší utečenec-azylant podľahol zraneniam po sebazapálení. Informovali o to dnes regionálne médiá. Somálčanka (21) utrpela vážne zranenia a liečia ju v ostrovnej nemocnici, uviedla austrálska stanica ABC.

Nauruská vláda požiadala o leteckú záchranku, ktorá by ženu prepravila do Austrálie na naliehavú liečbu, dodala stanica ABC.
V piatok 29. apríla zomrel v nemocnici v austrálskom meste Brisbane iránsky utečenec, ktorý sa v ten týždeň už skôr podpálil v austrálskom zadržiavacom stredisku pre utečencov na Nauru.

Mladík (23), identifikovaný ako Umíd Masúmalí, si telo polial horľavou tekutinou a podpálil sa – to všetko pred svojou manželkou a predstaviteľmi Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), pripomenula dnes v správe tlačová agentúra DPA.
Masúmalí bol údajne na Nauru zadržiavaný tri roky a bol rozrušený prísnou politikou Austrálie, ktorá odmieta povoliť utečencom vstup na svoje územie. Ďalší Iránec – dvadsiatnik sa pokúsil podpáliť na Nauru v nedeľu, ale ochrankári ho zastavili, informovali noviny Sydney Morning Herald.

Austrália zadržiava všetkých migrantov, ktorí sa plavia k jej brehom na člnoch, a ich žiadosti o azyl spracováva v zadržiavacích strediskách mimo svojho územia – v tichomorskom ostrovnom štáte Nauru a v Papue-Novej Guinei, ktorým za to platí. Canberra však oznámila, že žiaden zo zadržaných žiadateľov o azyl sa nikdy nedostane do Austrálie, skôr bude umiestnený niekde v tretích krajinách.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2016