Smer by sa mal podľa Tomáša vrátiť k téme 13. dôchodku, mohol by byť súčasťou sociálneho balíka

375163_imgl5245 676x451.jpg

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Strana Smer-SD by sa mala podľa poslanca NR SR Erika Tomáša vrátiť k serióznej debate o 13. dôchodku. Ako povedal Tomáš v utorok pre agentúru SITA, ide síce o finančne náročné opatrenie, ale krajine sa ekonomicky darí a je presvedčený, že to zvládne.

Zmena vianočného príspevku

„Tlak na štátny rozpočet by zmiernilo postupné etapovité zavádzanie 13. dôchodku, ako aj jeho odstupňovanie v prospech dôchodcov s nižšími penziami,“ uviedol.

Odporúčame:
Video: OĽaNO podporí návrh Smeru na dôchodkový strop iba v prípade, ak zahrnú ich podmienky

Tomáš navrhuje začať pretransformovaním, rozšírením i prvým zvýšením súčasného vianočného príspevku. „Pevne verím, že toto opatrenie sa napokon objaví v balíčku opatrení na zvýšenie životnej úrovne občanov, ktoré pripravuje vládna koalícia,“ dodal.

Sociálny balík

Vládna koalícia sa v marci dohodla, že pripraví ďalší „sociálny balík“. Väčšina opatrení sa bude realizovať v roku 2019. Podľa Fica sa krajine darí, a preto aj v tomto duchu bude sociálny balík. Smer-SD navrhuje v rámci sociálneho balíka zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 520 eur, návrh na úpravu miezd vo verejnej správe.

SNS presadzuje zavedenie cestovných šekov a zníženie DPH na ubytovacie služby na 10 percent. Strana Bélu Bugára hovorí o bezúročných pôžičkách pre mladých. Na všetky opatrenia zo sociálneho balíka by nemalo ísť viac ako 600 miliónov eur.

Viac k témam: Erik Tomáš, Most-Híd, Robert Fico, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, sociálny balíček
Zdroj: Webnoviny.sk – Smer by sa mal podľa Tomáša vrátiť k téme 13. dôchodku, mohol by byť súčasťou sociálneho balíka © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2018