Slovinsku sa nepodarilo dohodnúť s Chorvátskom na vyriešení hraničného sporu

ĽUBĽANA 12. júla (WebNoviny.sk) – Chorvátsku a Slovinsku sa nepodarilo dohodnúť na implementácii rozhodnutia Medzinárodného arbitrážneho tribunálu, ktoré sa týka vzájomného hraničného sporu. Ten vyvoláva dlhodobé napätie medzi oboma susedmi. Slovinský premiér Miro Cerar a jeho chorvátsky kolega Andrej Plenkovič sa stretli v stredu po prvýkrát, odkedy panel so sídlom v Holandsku zaručil Slovinsku neobmedzený prístup k Jadranskému moru a v júni rozhodol o niekoľkých ďalších hraničných otázkach.

Plenkovič zopakoval, že Chorvátsko nebude implementovať rozhodnutie arbitrážneho súdu a trval na tom, že teritoriálne otázky by sa mali riešiť medzi dvoma štátmi. Cerar však tvrdí, že pre Slovinsko je rozhodnutie arbitrážneho súdu „konečné a záväzné“.

Obe krajiny súhlasili s arbitrážou v roku 2009, pričom Slovinsko následne stiahlo svoje námietky voči členstvu Chorvátska v Európskej únii.

Viac k témam: Chorvátsko, hranica, Slovinsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovinsku sa nepodarilo dohodnúť s Chorvátskom na vyriešení hraničného sporu © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júla 2017