Slovensko znížilo stupeň teroristického ohrozenia

Druhý stupeň teroristického ohrozenia minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil 23. marca v súvislosti s teroristickými útokmi v Belgicku, na Slovensku bol vtedy zvýšený prvýkrát.BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Slovensko zmiernilo bezpečnostné opatrenia, druhý stupeň teroristického ohrozenia však stále platí. Informoval o tom minister vnútra Robert Kaliňák po zasadnutí vlády. Druhý stupeň šéf rezortu vyhlásil 23. marca v súvislosti s teroristickými útokmi v Belgicku. Na Slovensku bol vtedy zvýšený po prvýkrát.

VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI

Na útoky v Bruseli z 22. marca vtedy reagovalo aj Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, ktoré sprísnilo bezpečnostné opatrenia. Tie spočívajú v tom, že cestujúci sa napríklad po novom musia podrobiť kontrole už pri vstupe do budovy odletového terminálu a prejsť cez bezpečnostný rám.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Minister vnútra však v piatok priznal, že v tom môžu byť nedostatky. RTVS totiž vo štvrtok informovala o tom, že jej štáb cez detektor kovov prepašoval na letisko v batohu hasiaci prístroj, batérie aj káble. „Ak je na letisku raz rám, tak buď ho tam mám a pracujem s ním, alebo ho tam nemusím mať vôbec,“ povedal šéf rezortu vnútra.

Ministerstvo si chce podľa Kaliňáka vydiskutovať bezpečnostný štandard na bratislavskom letisku, aj keď nechce zasahovať do práce obchodnej spoločnosti. „Letisko sa riadi medzinárodnými pravidlami a tie neobsahujú podľa mňa to, že tam má rám, cez ktorý sa voľne chodí,“ poznamenal s tým, že sa na to musia pozrieť a skúsiť zistiť, či a kde sa stala chyba.

Teror v Bruseli:

Online reportáž – 22. marec

Online reportáž – 23. marec

Online reportáž – 24. marec

Tiež sa musia podľa neho dohodnúť na častejších kontrolách. „Aby sme vedeli preverovať ostražitosť,“ dodal. Čert však podľa neho nikdy nespí a žiadnymi opatreniami nezabránime ľuďom, ktorí by chceli robiť niečo zlé. „Ak tam však rám je postavený, mali by sme ho používať,“ povedal minister vnútra.

Letisko bezpečnostné opatrenia spustilo 24. marca. Ako vtedy uviedol generálny riaditeľ letiska M. R. Štefánika Ivan Trhlík, s veľkou pravdepodobnosťou budú trvalé. Sú podľa neho nevyhnutné a nastavené tak, aby v maximálnej možnej miere zaisťovali bezpečnosť cestujúcich.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016