Slovenské volejbalistky skončili v Európskej lige druhé

Azerbajdžan je jediným z tucta účastníkov, ktorý v EL 2016 neprehral ani raz; na svojom konte má desať víťazstiev. Slovenky dosiahli sedem víťazstiev, trikrát neuspeli, z toho dva razy vo finále.

BAKU 3. júla (WebNoviny.sk) – Slovenské volejbalové reprezentantky nezískali pri svojej premiérovej účasti trofej pre víťazky Európskej ligy. Zverenky trénera Mareka Rojka v Baku prehrali 0:3 s domácimi Azerbajdžankami v nedeľňajšej odvete finále v rámci sezóny 2016, svojim favorizovaným súperkám podľahli aj vo štvrtkovom prvom finálovom zápase v Nitre (1:3). Azerbajdžan je jediným z tucta účastníkov, ktorý v EL 2016 neprehral ani raz; na svojom konte má desať víťazstiev. Slovenky dosiahli sedem víťazstiev, trikrát neuspeli, z toho dva razy vo finále.

Slovenky boli bez šance na finálový obrat už po II. sete nedeľňajšieho duelu – priebežne totiž prehrávali 0:2, pričom museli uspieť 3:0 alebo 3:1 a následne aj v eventuálnom zlatom sete. Do tretieho dejstva vstúpili slovenské volejbalistky katastrofálne – po deviatich výmenách mali sedembodové manko (1:8). Pred koncovkou to z pohľadu Rojkovho družstva nevyzeralo o nič lepšie (11:23), Slovenky sa však vzchopili a sympatickým výkonom s prispením chýb oponentiek skorigovali v záverečnej pasáži na 20:24. Aj tretiu časť však pre seba získal favorit.

V ôsmom ročníku EL účinkoval celkovo tucet tímov, družstvá boli rozdelené do troch skupín. Slovenky vo svojej premiére medzi európskou elitou najskôr prenikli do semifinále ako víťazky A-skupiny. V súbojoch o postup do finále si Rojkova družina poradila so Slovinkami (3:2 vonku a 3:1 doma).

Víťazky Európskej ligy 2016 Azerbajdžanky budú kandidátkami na postup do prestížnej World Grand Prix 2017 pod hlavičkou Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB).

Azerbajdžan – Slovensko 3:0 (15, 22, 20) – prvý zápas 3:1, Azerbajdžan sa stal víťazom EL 2016
76 min, rozhodovali: Gnani (Tal.) a Geldofová (Hol.)

Zostava SR: Koseková, Radosová, Abrhámová, Crkoňová, Drobňáková, Pencová, libero Valachová (Palgutová, Kubová, Ovečková, Šmitalová, Kuciaková)

Konečné poradie EL volejbalistiek 2016: 1. Azerbajdžan, 2. SLOVENSKO, 3. Slovinsko a Grécko, 5. Poľsko, 6. Španielsko, 7. Bielorusko, 8. Francúzsko, 9. Rumunsko, 10. Čierna Hora, 11. Albánsko, 12. Maďarsko

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016