Slovenská pošta vydáva novú známku, pripomína Andreja Radlinského

BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Pri príležitosti 200 rokov od narodenia katolíckeho kňaza, jazykovedca, vydavateľa a organizátora náboženského a kultúrneho života Andreja Radlinského vydáva Slovenská pošta novú poštovú známku.

Motívom portrét Andreja Radlinského

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa pošty Martina Macková, známka doplní doteraz vydané známky v emisnom rade Osobnosti a jej nominálna hodnota je 1,30 eura.

Motívom poštovej známky je portrét Andreja Radlinského spracovaný na základe dobovej kresby českého umelca Jana Vilímka, reprodukovanej v časopise Slovenské pohľady ako ilustrácia „Rozpomienok“ J. M. Hurbana, ktoré vychádzali na pokračovanie v rokoch 1886-1888.

Známka má rozmery 27,2 krát 44,4 milimetra a vychádza vo forme upraveného tlačového listu s ôsmimi kusmi. Technikou oceľotlače v kombinácii s ofsetom ju vytlačila Poštovní tiskárna cenin Praha.

Na obálke logo Spolku svätého Vojtecha

Súčasne so známkou pošta vydáva aj takzvanú obálku prvého dňa s pečiatkou s dátumom 7. júla 2017 a domicilom mesta Trnava. Motívom prítlače obálky je logo Spolku svätého Vojtecha, ktorý Andrej Radlinský založil v roku 1870 s cieľom šíriť vzdelanosť a prehlbovať náboženský život.

Motívom pečiatky je kaligrafický motív knihy súvisiaci s vydavateľskou činnosťou Spolku sv. Vojtecha. Autorom výtvarných návrhov poštovej známky a pečiatky je akademický maliar Robert Brun. Autorom rytiny poštovej známky je Ľubomír Žálec.

Viac k témam: poštová známka, Slovenská pošta
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenská pošta vydáva novú známku, pripomína Andreja Radlinského © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2017