Slováci si požičiavajú od známych aj hodnotné veci

Hodnota požičaných vecí sa pohybuje najčastejšie od 50 do 250 eur.BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Počas posledných dvoch rokov si nejakú vec v hodnote nad 20 eur od známeho požičalo 72 % ľudí. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti Home Credit Slovakia, ktorý pre ňu v marci tohto roka uskutočnila agentúra STEM/MARK. Ešte v nedávnej minulosti bolo podľa Home Creditu pre mnohých bežné všetko hodnotné vlastniť doma. V súčasnosti je situácia iná. Trendom je drahé veci za každú cenu zbytočne nevlastniť, ale radšej si ich požičať.

Hodnota požičaných vecí sa pohybuje podľa výsledkov prieskumu najčastejšie od 50 do 250 eur. Ako skonštatoval analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, pre väčšinu ľudí je zbytočné kúpiť si vlastný fotoaparát kvôli jednej dovolenke alebo investovať do vŕtačky pre tri diery v stene. „V tomto prípade sa Slováci často obracajú práve na rodinu alebo priateľov. Ak by si mal človek kúpiť každú maličkosť, ktorú použije len párkrát do roka, potreboval by o izbu viac,” skonštatoval Kozub.

Poštová banka v spolupráci s agentúrou 2muse ešte v minulom roku uskutočnila prieskum o požičiavaní peňazí. Z neho vyplynulo, že každý druhý Slovák už svojmu priateľovi finančne pomohol. Drvivá väčšina tých, ktorí už priateľovi požičali, pritom nepožaduje doklad o pôžičke a nechce od nich ani úrok, či inú protislužbu. Až 90 % ľudí, ktorí už požičali svojim priateľom peniaze, sa spoľahli len na dobré slovo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016