Slováci by mali tento rok zarobiť viac, nízka nezamestnanosť nahráva platom

360480_euro 676x451.jpg

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Rekordne nízka úroveň miery nezamestnanosti na Slovensku, ktorej zamestnávatelia vlani čelili, spôsobila plošný rast miezd a výrazné zmeny v ponúkaných zamestnaneckých benefitoch.

Vyplýva to zo mzdového prieskumu personálnej agentúry Grafton Slovakia, ktorý spoločnosť zrealizovala v prvom polroku tohto roka v siedmich segmentoch, 16 odboroch a 230 pracovných pozíciách.

„Tempo rastu miezd v podnikateľskej sfére zostane jednociferné. Budeme svedkami snahy o dorovnávanie úrovne miezd medzi jednotlivými zamestnávateľmi v rámci regiónu,“ povedal County Manager Grafton Slovakia Miroslav Garaj. Odhaduje, že v tomto roku mzdy na Slovensku medziročne stúpnu o 8 %.

Získanie a udržanie talentovaného zamestnanca

Plat je podľa Garaja dôležitým nástrojom na získanie a udržanie talentovaného zamestnanca. „Predpokladáme, že pribudnú firmy, ktoré v rámci stratégie budovania značky prémiového zamestnávateľa budú využívať mzdu ako dôležitý nástroj na získanie a udržanie talentu,“ tvrdí. Očakáva aj zmeny v štruktúre odmeňovania, keď sa veľa doposiaľ prémiových zložiek stane súčasťou základného príjmu.

Odporúčame:
Najväčšiu nostalgiu za životom pred rokom 1989 majú starší ľudia a voliči Smeru-SD

Novým štandardom na trhu práce sa stávajú nábory zamestnancov zo zahraničia. Veľa zamestnávateľov podľa spoločnosti Grafton už začalo hľadať zdroje pracovnej sily mimo domáceho pracovného trhu. Jedným z riešení je vykrytie dopytu po pracovníkoch z krajín Európskej únie, s nižšou úrovňou miezd, ako je Bulharsko, Rumunsko a čiastočne Maďarsko.

Viaceré firmy podľa prieskumu však hlásia problémy s kvalitou týchto pracovníkov. Naopak, prevažne pozitívne skúsenosti majú firmy s pracovníkmi pochádzajúcimi z krajín mimo EÚ, najmä zo Srbska.

Mzdy Slovákov z rôznych oblastí

Prieskum sa zameral na mzdy v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, inžinieringu a výroby, nákupu a logistiky, stavebníctva a realít, bankovníctva a finančných služieb, obchodu a retailu a oblasti ľudských zdrojov, administratívy a práva.

Údaje vychádzajú najmä z nástupných miezd uchádzačov, ktorým spoločnosť Grafton sprostredkovala zamestnanie a tiež z dopytu firiem po zamestnancoch.

Odporúčame:
Záujem dievčat o kariéru vo vede či IT sa takmer zdvojnásobil, spôsobil to najmä jeden faktor

Personálna agentúra Grafton Slovakia vznikla v roku 1994. Pôsobí v Bratislave, Trenčíne, Nitre, Košiciach a v Žiline. Svojim klientom a uchádzačom o prácu ponúka služby v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov, či talent manažmentu.

Viac k témam: Grafton Slovakia, mzdy, nezamestnanosť v SR, platy, prieskum, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci by mali tento rok zarobiť viac, nízka nezamestnanosť nahráva platom © SITA Všetky práva vyhradené.

16. mája 2018