Skripaľovci sa novičokom otrávili doma, najviac nervovoparalytickej látky našli na hlavných dverách domu

371191_sergej skripal 676x465.jpg

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Bývalý ruský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija sa dostali do kontaktu s nervovoparalytickou látkou novičok, ktorou sa otrávili, doma. Informovala o tom polícia s tým, že najväčšiu koncentráciu látky našli na predných dverách ich domu v Salisbury.

V menších koncentráciách sa látka nachádzala aj na iných miestach v meste. Korešpondent spravodajského portálu BBC Gordon Corera informoval, že najväčšiu koncentráciu nervovoparalytickej látky našli na kľučke dverí a niekto ju tam mohol natrieť. To by mohlo vysvetľovať, prečo sa látka nachádzala aj na jeho aute či v reštaurácii, kde večerali a ktorú neskôr polícia uzavrela.

 

Polícia uviedla, že ďalšie vyšetrovanie sa sústredí najmä na dom Skripaľovcov, kde podľa komisára Deana Haydona budú vyšetrovatelia pôsobiť niekoľko týždňov, možno až mesiacov.

Odporúčame:
Rusko vyjadrilo pobúrenie nad vyhosťovaním diplomatov, chystá odvetu

Ľudia, ktorí žijú v okolí domu Skripaľovcov „môžu očakávať, že uvidia policajtov pri prehliadkach, chcem ich len uistiť, že riziko zostáva nízke a prehliadky sú preventívne“, vysvetlil. Na prípade pracuje zhruba 250 členov protiteroristickej jednotky, ktorí preskúmavajú 5 000 hodín záznamov z priemyselných kamier. Vyšetrovatelia v tejto súvislosti zadržali 1350 predmetov.

Forenzné práce v obchodnom centre, kde Skripaľovcov našli v bezvedomí, a na cintoríne, kde sú pochovaní agentova manželka a syn, naopak končia. Protiteroristická jednotka vyšetrovanie na týchto miestach odovzdala do správy polície grófstva Wiltshire.

 

Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v kritickom stave v nemocnici.

Veľká Británia i ďalšie krajiny z útoku vinia Rusko a v reakcii na incident vyhostili ruských diplomatov. K takémuto kroku pristúpilo okrem Spojeného kráľovstva, ktoré poslalo domov 23 diplomatov, najmenej 26 ďalších krajín vrátane USA, Francúzska či Nemecka. Moskva ich tvrdenia odmieta a za vyhosťovanie plánuje podniknúť odvetné kroky.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe.

Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: novičok, Rusko, Sergej Skripaľ, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Skripaľovci sa novičokom otrávili doma, najviac nervovoparalytickej látky našli na hlavných dverách domu © SITA Všetky práva vyhradené.

29. marca 2018