Skalický trdelník a goralská kultúra sa dostali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska

474790_gettyimages 1326325478 676x451.jpg

5.12.2021 (Webnoviny.sk) – Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa dostal Skalický trdelník aj goralská kultúra. Hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Zuzana Viciaňová doplnila, že okrem nich pribudli k existujúcim 26 prvkom ďalšie štyri.

Šéfka rezortu kultúry Natália Milanová (OĽaNO) oficiálne zapísala aj Jánošíkovskú tradíciu, tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, črpáky a karičku z Parchovian (okres Trebišov).

Zachovanie zvykov pre ďalšie generácie

„Slovensko je nesmierne bohaté na pestré tradície a zoznam, ktorý dnes podpisujem, je toho dôkazom. Verím, že k nim postupne pribudnú aj ďalšie unikátne prvky, lebo núdzu o ne ozaj nemáme,“ zhodnotila pri slávnostnom podpise Milanová.

Podľa nej sa podobnými slávnostnými okamihmi prispieva k tomu, aby boli slovenské tradície a zvyky zachované pre ďalšie generácie. To vníma ako obzvlášť dôležité pre identitu a históriu krajiny a národa.

Viciaňová poukázala na to, že v Zozname najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku sú zapísané celkovo štyri aktivity.

Rozhodne sa aj o zápise sokoliarstva

V polovici decembra sa má na 16. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v Paríži rozhodnúť aj o zápise prvku sokoliarstvo, živé dedičstvo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Slovensko by sa malo pripojiť k medzinárodnej nominácii tohto prvku, ktorú predkladajú Spojené arabské emiráty.

Viac k témam: Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
Zdroj: Webnoviny.sk – Skalický trdelník a goralská kultúra sa dostali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

5. decembra 2021