SIS si uvedomuje záujem verejnosti a médií o vražde novinára Kuciaka a jeho priateľky

368951_anton safarik 676x451.jpg

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská informačná služba si uvedomuje legitímnosť záujmu verejnosti a médií o otázky súvisiace s publikovanými informáciami, ktoré sa v mediálnom priestore spájajú s tragickou udalosťou – so spáchaným trestným činom dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

„SIS môže s plným pochopením a vážnosťou ubezpečiť, že o všetkej činnosti, ktorú vo svojej pôsobnosti vykonávala a naďalej vykonáva a majú vzťah k medializovaným informáciám týkajúcim sa tohto zločinu, bude riaditeľ SIS Anton Šafárik v súlade so zákonom informovať v prvom rade Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS,“ uvádza sa v stanovisku SIS, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Branislav Zvara.

Odporúčame:
Vraždou Kuciaka sa zaoberá aj Európsky parlament, na Slovensko vyšle monitorovaciu skupinu

Ako dodal, práca SIS v tejto súvislosti v rámci spravodajsko-operatívnych aktivít ako aj jej konkrétne výsledky sú podľa zákona utajovanou skutočnosťou a z toho dôvodu ich SIS nesmie zverejniť. „Rovnako však ubezpečujeme, že tieto utajované informácie v minulosti boli a sú aj v tomto prípade poskytované zákonom určeným štátnym orgánom,“ uzavrel Zvara.

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači koncom minulého týždňa. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.

Pre vraždu už odstúpil minister kultúry Marek Maďarič, prezident Andrej Kiska vystúpi v nedeľu v RTVS. Do vyšetrenia prípadu sa vzdali svojich funkcií tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň a štátna radkyňa Mária Trošková.

Ich mená sa totiž vyskytovali v článku, na ktorom Kuciak pracoval. Venoval ho možnému zneužitiu eurofondov do poľnohospodárstva organizovaným zločinom a možným prepojeniam na štát. Situácia vyvolala napätie vo vládnej koalícii. Niektorí v Moste-Híd si myslia, že by mal ministra vnútra Robert Kaliňák odstúpiť.

Viac k témam: Anton Šafárik, Ján Kuciak, SIS Slovenská informačná služba, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – SIS si uvedomuje záujem verejnosti a médií o vražde novinára Kuciaka a jeho priateľky © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2018