Simulovaná misia na Marse sa po roku skončila

Šesťčlenná skupina absolvovala experimentálnu misiu na úpätí sopky Mauna Loa na Havaji.BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) – Šesťčlenný tím ukončil ročnú simulovanú misiu na Marse, ktorú absolvoval na úpätí sopky Mauna Loa na Havaji. Išlo už o štvrtú experimentálnu misiu v rámci projektu HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation), ktorý organizuje University of Hawaii spoločne s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).

Skupinu tvorili nemecká fyzička Christiane Heinicke, francúzsky astrobiológ Cyprien Verseux a štyria Američania – pôdna vedkyňa Carmel Johnston, novinárka a vedkyňa Sheyna Gifford, pilot Andrzej Stewart a architekt Tristan Bassingthwaighte, ktorí od 29. augusta 2015 žili v špeciálnom stane, pričom ak z neho vyšli von, museli mať na sebe skafandre.

Každý člen tímu mal k dispozícii malú izbu s pracovným stolom. Ich strava pozostávala napríklad z práškového syru alebo konzervovaného tuniaka. Členovia experimentu po jej ukončení vyjadrili presvedčenie, že skutočná misia na Mars by mohla byť úspešná. „Verím, že je realistické ju uskutočniť už v blízkej budúcnosti. Myslím si, že všetky technologické a psychologické prekážky dokážeme prekonať,“ vyhlásil Verseux.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. augusta 2016