Šialenec z Grazu dostal doživotie, súd ho uznal príčetným

Súdne pojednávanie v Grazi sa nieslo v znamení faktu, že sa ani názory viacerých súdnych znalcov na príčetnosť, respektíve nepríčetnosť obžalovaného nezhodovali.

GRAZ 29. septembra (WebNoviny.sk) – Krajinský súd v Grazi uznal Alena R., vodiča, ktorý terénnym vozidlom pri šialenej jazde ulicami štajerskej metropoly usmrtil vlani 20. júna troch ľudí a zranil desiatky ďalších, vinným zo 108-násobného pokusu o vraždu a súčasne príčetným v čase spáchania trestného činu. Rozhodnutie padlo jednomyseľne, informovali agentúra APA a rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Rodákovi z Bosny a Hercegoviny, ktorý žije v Rakúsku od svojich štyroch rokov a bol konzumentom marihuany, senát vymeral trest doživotného väzenia a súčasne ho poslal do zariadenia pre zločincov s duševnou poruchou. Obhajoba avizovala napadnutie rozsudku. Prokuratúra sa k verdiktu nevyjadrila, takže rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Odporúčame:

Šialenec z Grazu prehovoril, čin nemal náboženský motív

Polícia začala vyšetrovať aj rodičov šialenca z Grazu

Šialenec z Grazu zrejme čin plánoval, myslia si kriminalisti

Konanie šialenca z Grazu je stále záhadou, odpovedá zmätene

O osude šialenca z Grazu rozhodne lekársky posudok

Šialenca z Grazu vypočuli, odpovedal vyhýbavo

Muž na jeepe zrážal ľudí v Grazi, išiel šialenou rýchlosťou

Obžalovaný pri vyšetrovaní pozadia činu tvrdil, že 20. júna 2015 predpoludním „dostal košom“ od istej mladej ženy, s ktorou sa mal po chatovaní na internete stretnúť osobne, avšak na schôdzku s ním neprišla. V súdnej sieni argumentoval tým, že sa cítil počas jazdy ohrozený, počul výstrely, mal pocit, že mu ide o život, preto sa usiloval dostať sa čo najskôr na políciu. Údajne si vôbec neuvedomoval, že niekoho zrazil, zranil a podobne, aj keď na inom mieste vyhlásil, že predpokladal, že sa ľudia jeho vozidlu aj tak vyhnú.

Jednoznačnú odpoveď na otázku, či bol pod vplyvom drog aj v čase uvedeného činu, však proces neposkytol. Podľa dostupných informácií sa produkty metabolizmu po konzumácii marihuany, ktoré sa našli v krvi zadržaného, považujú z hľadiska súdnej medicíny za látky bez psychoaktívneho účinku. Stopy iných drog alebo alkoholu v organizme Alena R. testy nepreukázali.

Súdne pojednávanie v Grazi sa nieslo v znamení faktu, že sa ani názory viacerých súdnych znalcov na príčetnosť, respektíve nepríčetnosť obžalovaného nezhodovali. Druhou charakteristickou črtou pojednávania boli emocionálne výpovede mnohých svedkov a príbuzných obetí i zranených. Niektorí z nich požadovali dokonca odvedenie obžalovaného zo súdnej siene.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2016