Severná Kórea zruší jadrové testovacie stredisko, na udalosť plánujú pozvať aj novinárov

361785_severna korea 676x429.jpg

SOUL 12. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea plánuje zrušiť jadrové testovacie stredisko. V sobotňajšom vyhlásení uviedli, že sa tak stane od 23. do 25. mája. Analytici tvrdia, že spomínané miesto je skôr symbolické a nepredstavuje „dôležitý krok k denuklearizácii“.

Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že zničí všetky tunely a odstráni pozorovacie a výskumné zariadenia, ako aj pozemné kontrolné stanovištia. Predstavitelia krajiny plánujú pri tejto príležitosti pozvať novinárov z USA, Južnej Kórey, Číny, Ruska a Veľkej Británie.

Odporúčame:
Neohláseným raketovým testom Severnej Kórey je koniec, krajina uzatvára aj jadrový program

Severokórejský vodca Kim Čong-un ohlásil svoje plány už po nedávnom stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Jeho kancelária vtedy informovala, že sa na projekte budú podieľať aj medzinárodní experti, no v najnovšom vyhlásení sa nič podobné nespomína.

Odstránenie areálu bude predchádzať stretnutiu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Samit sa uskutoční 12. júna v Singapure.

Viac k témam: jadrové zbrane, Kim Čong-un, novinári, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea zruší jadrové testovacie stredisko, na udalosť plánujú pozvať aj novinárov © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2018