Severná Kórea zničila testovacie jadrové stredisko, výbuchy boli zamerané aj na tunely v podzemí

376249_north_korea_nuclear_site_24824 001aee9c9c7d4530aa473afaa6831647 1 676x479.jpg

PCHUNGGJE 24. mája (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vykonala pred zahraničnými novinármi demoláciu svojho testovacieho jadrového strediska Pchunggje. V priebehu niekoľkých hodín zariadením otriasla séria výbuchov, ktoré boli zamerané na tri tunely v podzemí strediska a pozorovacie veže v jeho okolí.

Prvý výbuch otriasol zariadením okolo 11:00 miestneho času (4:30 stredoeurópskeho letného času) a podľa severokórejských predstaviteľov zrútil severný tunel používaný na päť jadrových testov v rokoch 2009 – 2017.

Medzinárodných inšpektorov nepozvali

Ďalšie dva výbuchy nasledovali o 14:20 a 16:00 miestneho času (7:50 a 9:30 stredoeurópskeho letného času) a zničili západný a južný tunel, uviedli predstavitelia. Tunel na východe KĽDR uzavrela už po prvom jadrovom teste v roku 2006.

Štvrtková demolácia zahŕňala okrem spomínaných tunelov a pozorovacích veží aj kasárne, ktoré používali strážnici a ďalší zamestnanci zariadenia.

Odporúčame:
Kim Čong-un opäť hrozí zrušením summitu s USA, pobúrili ho Penceove „hlúpe“ vyjadrenia

Zrušeniu strediska, ktoré sa nachádza v horách, prihliadali novinárske tímy z Južnej Kórey, Veľkej Británie, Ruska, Číny a Spojených štátov amerických. Podľa agentúry Associated Press (AP), ktorá tam mala svoj televízny štáb, novinári na miesto dorazili ráno a zdržali sa tam približne deväť hodín. Medzinárodných inšpektorov KĽDR na demoláciu zariadenia nepozvala.

Zatvorenie areálu je vnímané ako pozitívny krok zo strany lídra Kim Čong-una pred plánovaným stretnutím s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Summit je naplánovaný na 12. júna, pričom by sa mal konať v Singapure.

Pozitívna atmosféra pred stretnutím s Trumpom

Rozhodnutie KĽDR zrušiť stredisko je vo všeobecnosti vnímané ako gesto, ktorým chce Kim Čong-un vytvoriť pozitívnu atmosféru pred stretnutím s Trumpom. Ako zdôrazňuje agentúra AP, aj napriek tomu, že je demolácia nezvrátiteľným krokom, Severná Kórea bude musieť prijať viac dôležitejších opatrení, aby splnila požiadavky USA na naozajstnú denuklearizáciu.

Odporúčame:
Juhokórejskí novinári napokon môžu pozorovať zrušenie testovacieho jadrového strediska

Budúcnosť konania summitu je však neistá, keďže KĽDR už viackrát pohrozila jeho zrušením. Po prvý raz to bolo minulý týždeň pre juhokórejsko-americké vojenské cvičenia. Po druhý raz vo štvrtok v reakcii na rozhovor amerického viceprezidenta Mikea Pencea pre Fox News, v ktorom prirovnal Severnú Kóreu k Líbyi.

Severokórejské ministerstvo zahraničia označilo jeho vyjadrenia za „hlúpe“ a „arogantné“, pričom spochybnilo aj význam summitu, ktorý podľa neho nemá zmysel, ak tieto poznámky odzrkadľujú postoj Washingtonu.

Viac k témam: Donald Trump, jadrové stredisko, jadrové testy, jadrové zbrane, Kim Čong-un, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea zničila testovacie jadrové stredisko, výbuchy boli zamerané aj na tunely v podzemí © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2018