Severná Kórea porušila sankcie, do Sýrie poslala podľa OSN komponenty pre chemické zbrane

365011_kim cong un 676x449.jpg

NEW YORK 28. februára (WebNoviny.sk) – Severná Kórea poslala do Sýrie komponenty pre balistické rakety a chemické zbrane a spolu s nimi aj príslušných odborných technikov. Informovali o tom experti Organizácie Spojených národov (OSN), podľa ktorých Pchjongjang svojím konaním porušil medzinárodné sankcie. Podľa expertov predala Severná Kórea zakázané balistické raketové systémy aj Mjanmarsku.

Panel expertov monitorujúci dodržovanie sankcií proti Severnej Kórei uviedol, že počas vyšetrovania predaja zakázaných balistických rakiet, konvenčných zbraní a častí s duálnym využitím zistil viac než 40 neohlásených dodávok do Sýrii, a to v rokoch 2012 až 2017.

Odporúčame:
Správy o sýrskej pomoci Kurdom sú podľa Ankary vymyslené, tvrdí turecký podpredseda Bozdag

Agentúra The Associated Press 2. februára informovala, že severokórejský režim podľa expertov obchádza sankcie OSN uvalené na ropu a plyn a navyše vojensky spolupracuje so Sýriou a Mjanmarskom. Vďaka exportu zakázaného tovaru zarobila Severná Kórea vlani za deväť mesiacov takmer 200 miliónov dolárov (takmer 164 miliónov eur).

Viac k témam: chemické zbrane, OSN Organizácia spojených národov, Severná Kórea, Sýria
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea porušila sankcie, do Sýrie poslala podľa OSN komponenty pre chemické zbrane © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2018