Severná Kórea podľa Trumpa stále predstavuje mimoriadne riziko, potvrdil ekonomické reštrikcie

379164_trump_kim_summit_78581 496caccdfb5b4ea0a1ca4bf4c60cfaf3 676x451.jpg

WASHINGTON 23. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump sa v piatok vyjadril, že Severná Kórea naďalej predstavuje „mimoriadne riziko“ pre Spojené štáty. Zároveň tiež podpísal nariadenie, ktorým na rok predĺžil takzvanú „národnú pohotovosť“ a znovu potvrdil ekonomické reštrikcie voči Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Nariadenie odporuje tvrdeniam

I keď bolo toto rozhodnutie očakávané, médiá upozorňujú, že prišlo len deväť dní po tom, ako Trump po summite so severokórejským vodcom Kim Čong-unom na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že Severná Kórea už nepredstavuje jadrovú hrozbu. Nariadenie tak zjavne odporuje jeho tvrdeniu.

Odporúčame:
Dostali sme späť našich veľkých padlých hrdinov, oznámil Trump ústretový krok Severnej Kórey

Uvádza sa v ňom, že „existencia a riziko rozširovania štiepneho materiálu použiteľného v zbraniach“ spolu s krokmi a politikou severokórejskej vlády „naďalej predstavujú nezvyčajné a mimoriadne riziko pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a ekonomiku Spojených štátov“.

Severná Kórea ešte neprešla k činu

Spomínaná národná pohotovosť platí od roku 2008 a je symbolom pretrvávajúceho napätia medzi Spojenými štátmi a KĽDR, ktoré sa vyhrotilo vlani, keď sa Severokórejčania priblížili k zdokonaleniu strely s jadrovou hlavicou, ktorá by dokázala doletieť až na americkú pôdu.

Odporúčame:
Trump formálne pozastavil letné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou, označil ich ako provokáciu

Opadlo však po summite v Singapure, kde Kim súhlasil s úplnou denuklearizáciou Kórejského polostrova. Obe strany sa však ešte musia dohodnúť na podmienkach, za akých sa Sever vzdá svojho jadrového arzenálu a získa odstránenie sankcií.

Trump tiež na štvrtkovom stretnutí kabinetu tvrdil, že denuklearizácia sa už začala, no minister obrany James Mattis novinárom deň predtým povedal, že nevie o tom, že by Severná Kórea v tomto smere už podnikla nejaké kroky, a že podrobné rokovania sa ešte nezačali.

Viac k témam: Donald Trump, jadrové zbrane, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Severná Kórea, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea podľa Trumpa stále predstavuje mimoriadne riziko, potvrdil ekonomické reštrikcie © SITA Všetky práva vyhradené.

23. júna 2018