Severná Kórea kritizuje zrušenie rozhovorov s USA, rokovať je pripravené kedykoľvek

376310_kim a ong un 676x425.jpg

WASHINGTON 25. mája (WebNoviny.sk) — Severná Kórea oznámila, že je stále pripravená rokovať so Spojenými štátmi „kedykoľvek, v akomkoľvek formáte“.

Severná Kórea chce dať USA čas

Ministerstvo zahraničia v piatkovom stanovisku uviedlo, že je „ochotné dať USA čas a možnosti“, aby konanie rokovaní prehodnotilo. Zrušenie rozhovorov označilo za „nečakané“ a „veľmi poľutovaniahodné“.

Odporúčame:
Zrušený summit Trumpa a Kim Čong-una prekvapil Južnú Kóreu aj generálneho tajomníka OSN

Rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa podľa Pchjongjangu ukazuje závažnosť historicky hlboko zakoreneného nepriateľstva medzi oboma krajinami, a preto by sa mal summit „urgentne konať“, aby sa tieto vzťahy zlepšili, uviedlo ministerstvo.

Trump zrušenie summitu, ktorý sa mal uskutočniť 12. júna v Singapure, odôvodnil „obrovským hnevom a otvoreným nepriateľstvom“ v nedávnom vyjadrení zo strany Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Trump čaká na Kim Čong-una

V spomínanom vyhlásení severokórejské vedenie označilo viceprezidenta Mikea Pencea, ktorý v jednom z rozhovorov prirovnal Severnú Kóreu k Líbyi, za „politickú bábku“ a uviedlo, že je rovnako pripravené stretnúť sa pri jadrovej konfrontácii ako aj pri rokovacom stole.

Niekoľko hodín po oznámení zrušenia stretnutia Trump oznámil, že čaká na to, či sa Kim Čong-un znova „zapojí do konštruktívneho dialógu“.

Trump okrem toho Kima vyzval, aby sa mu ozval, keď zmení názor, a povedal, že kým sa tak nestane, budú naďalej v platnosti tvrdé sankcie voči Pchjongjangu, ako aj kampaň „maximálneho tlaku“. Trump dodal, že je ešte stále možné, že by sa summit uskutočnil, či už v pôvodnom, alebo neskoršom termíne.

Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, Mike Pence, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea kritizuje zrušenie rozhovorov s USA, rokovať je pripravené kedykoľvek © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2018