Šéf iránskeho jadrového programu rokuje v Prahe

Dvojdňová návšteva iránskeho viceprezidenta a šéfa Iránskej organizácie pre atómovú energiu Alího Akbara Sálehího bude zameraná na rozvoj bilaterálnej jadrovej spolupráce.PRAHA 2. mája (WebNoviny.sk) – Po zrušení sankcií uvalených na Irán pricestoval v pondelok šéf iránskeho jadrového programu na obchodné rokovania s českými predstaviteľmi v Prahe. České ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dvojdňová návšteva iránskeho viceprezidenta a šéfa Iránskej organizácie pre atómovú energiu Alího Akbara Sálehího bude zameraná na rozvoj bilaterálnej jadrovej spolupráce.

Podľa českej strany takáto spolupráca prispeje k lepšej medzinárodnej kontrole iránskeho jadrového programu, informovala tlačová agentúra AP.

České médiá informovali, že Sálehí v pondelok navštívil Ústav jadrového výskumu Řež a povedal, že Irán chce s Českom spolupracovať v oblasti bezpečnosti jadrových elektrární, zvýšení ich výkonnosti a jadrovej bezpečnosti celkove. Irán sa usiluje o získanie pomoci európskych krajín pri zlepšovaní svojho civilného jadrového programu.

Minuloročná dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami viedla k zrušeniu medzinárodných sankcií výmenou za to, že Irán obmedzí svoje jadrové aktivity. Irán poprel, že by sa usiloval o získanie jadrových zbraní a trvá na tom, že jeho jadrový program má čisto civilné ciele.

Sálehí sa v Prahe stretne s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom, ministrami zahraničných vecí, priemyslu a obchodu a so šéfkou Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť, dodala AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2016