Šéf Európskej centrálnej banky vyzýva na reformu eurozóny a hrozí krízou, Merkelová je skeptická

375034_italy_state_of_the_union_38419 a1ba664b152648aa9a255536a78ee6d1 676x451.jpg

FRANKFURT 11. mája (WebNoviny.sk) – Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vyzval politických lídrov na realizáciu reforiem s cieľom predísť zopakovaniu finančnej krízy v eurozóne.

Vyslovil sa pritom za vytvorenie fondu s financiami, ktoré by boli k dispozícii na pomoc členským krajinám menovej únie, ak by sa dostali do ťažkostí. Draghi v piatok v prejave povedal, že takýto finančný fond by mohol poskytovať „dodatočnú stabilizáciu“ pre krajiny čeliace turbulenciám na trhu, ktoré nie je možne upokojiť prostredníctvom štátneho rozpočtu a hospodárskou politikou.

Odporúčame:
Merkelová trvá na stálej výnimke z amerických ciel, zdôrazňuje potrebu obchodného partnerstva

Šéf ECB však pripustil, že zriadiť takýto fond bude komplikované. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval lídrov Európskej únie, aby na júnovom summite odsúhlasili reformu eurozóny v záujme prevencie takých turbulencií na trhu, aké v rokoch 2010 až 2015 mohli viesť k rozpadu 19-člennej menovej únie. Stretol sa však so skepticizmom zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Viac k témam: Angela Merkelová, ECB Európska centrálna banka, Emmanuel Macron, eurozóna, Francúzsko, Mario Draghi
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf Európskej centrálnej banky vyzýva na reformu eurozóny a hrozí krízou, Merkelová je skeptická © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2018