SaS sa chce vysporiadať s paragrafom 363, navrhuje upraviť aj možnosti odvolávania generálneho prokurátora

474128_gettyimages 1203173838 676x451.jpg

26.8.2022 (Webnoviny.sk) – Skupina poslancov z poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) pod vedením Alojza Baránika (SaS) podala návrh zákona, ktorý upravuje nielen paragraf 363 trestného poriadku, ale zásadne upravuje aj práva a povinnosti generálneho prokurátora vrátane možnosti jeho odvolávania a disciplinárnej zodpovednosti.

Minimalizácia svojvôle

Úprava sa týka tiež špeciálneho prokurátora. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Cieľom návrhu je obmedziť okruh rozhodnutí, ktoré môže generálny prokurátor preskúmať postupom podľa paragrafu 363 trestného poriadku tak, aby nevznikali pochybnosti, či u generálneho prokurátora v týchto prípadoch nejde o svojvôľu.

Rovnako je snahou aj zreálniť mechanizmus odvolania generálneho a aj špeciálneho prokurátora.

Politika má byť vylúčená

Podobne ako v „Lex Harabin“, návrh tiež predpokladá ukončenie funkcie prokurátora aj bez návrhu národnej rady v prípade kandidatúry vo voľbách do akejkoľvek z politických funkcií.

„Náš návrh je však komplexnejší a prináša, okrem iného, aj rozšírenie právomocí verejného ochrancu práv a vlády o možnosť podať žalobu na rozpustenie politickej strany. Aj toto navrhované opatrenie reflektuje na pochybnosti, či sa pri uplatňovaní tohto nateraz výhradného oprávnenia generálneho prokurátora nejedná o svojvoľné a niekedy až politické konanie či nekonanie súčasného generálneho prokurátora,“ uviedol Alojz Baránik.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku, Trestný poriadok
Zdroj: Webnoviny.sk – SaS sa chce vysporiadať s paragrafom 363, navrhuje upraviť aj možnosti odvolávania generálneho prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.

26. augusta 2022