SaS poskytla listy o podozrivej činnosti Talianov na východe Slovenska, Matečná podľa strany klame

369240_sas 676x507.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Obvinenia ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej z toho, že strana SaS zavádza, sú scestné. Uviedli to na utorňajšej tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík a podpredsedníčka NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa nich ministerka klame, keď tvrdí, že o Talianoch nevedela. Dokazovať to majú listy o podozrivej činnosti na východe Slovenska v oblasti pozemkov zaslané na riaditeľstvo Slovenského pozemkového fondu (SPF) v roku 2012, kedy bola Gabriela Matečná riaditeľkou SPF.

Tri listy o talianskom gangu

Vždy sme si dávali pozor na overené informácie. Sme veľmi citliví, ak nás niekto obviní z klamstva. Takto sa to stalo včera, keď ministerka pôdohospodárstva Matečná označila podpredsedníčku NR SR za SaS Luciu Ďuriš Nicholsonovú za klamárku. Ministerka tvrdila verejnosti, že nemá nič s ľuďmi v kontakte s talianskou mafiou na východe. Toto sme spochybnili a dnes chceme priniesť jednoznačný dôkaz o tom, že Matečná vedela, čo sa deje na východe Slovenska a kto sú tí páni. So smútkom musím povedať, že nikdy nebola mafia k premiérovi tak blízko ako dnes,“ vyhlásil Richard Sulík.

Odporúčame:
Matečná žiada od Nicholsonovej ospravedlnenie za samé klamstvá, podľa SaS by sa mala upokojiť

SaS zverejnila tri listy, z ktorých podľa nej vyplýva informovanosť vtedajšej generálnej riaditeľky SPF Gabriely Matečnej o talianskom gangu na východe Slovenska. „Matečná musí byť rozrušená, pretože vonku je veľa dôkazov o tom, kde a ako skončila štátna pôda, za ktorú ona ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu zodpovedala a nebola to len talianska mafia z Kalábrie,“ ozrejmila Nicholsonová.

Matečná podpísala zmluvu

Podľa SaS Gabriela Matečná ako šéfka SPF podpísala zmluvu a dva dodatky na 400 hektárov pôdy na východnom Slovensku firme prepojenej na taliansky gang. „Sme v úzkom kontakte s Ondrejom Hovanom (riaditeľom regionálneho odboru SPF Michalovce v roku 2012), ktorý nám poskytol dva listy, ktoré adresoval Matečnej ako svojej nadriadenej. Hovan presne 21. novembra 2012 upozornil na firmu CO.BE.R, ktorá mala nájomné zmluvy so Slovenským pozemkovým fondom (SPF) na prenájom veľkej časti pôdy na východnom Slovensku. Hovan upozornil Matečnú na to, že firma CO.BE.R si neplní zmluvné podmienky, pretože neplatí daň z pozemkov v obciach, v ktorých hospodári a je dlžníkom v sociálnej aj zdravotnej poisťovni. V okrese Sobrance a Michalovce firma dlhodobo obhospodaruje poľnohospodársku pôdu vo vlastníctve Slovenskej republiky v správe SPF aj v iných katastrálnych územiach bez nájomnej zmluvy so SPF. Nájomné zmluvy sú predmetom nájomných zmlúv medzi fondom a inými nájomcami, ktorí si plnia svoje povinnosti,“ ozrejmila obsah listov Nicholsonová. Firma CO.BE.R je podľa medializovaných informácií napojená práve na klan Rodovcov.

Odporúčame:
SNS podá trestné oznámenie na Nicholsonovú, ak sa neospravedlní ministerke Matečnej

Nicholsonová ďalej uviedla, že firma CO.BE.R pokračovala v podnikaní aj po listoch, ktoré zaslali regionálni riaditelia z Michaloviec na SPF v roku 2012. „Aj napriek výzvam na vypratanie nehnuteľnosti, ktoré v roku 2012 spoločnosti CO.BE.R zaslal Slovenský pozemkový fond doporučene a opätovne, spoločnosť aj naďalej na pozemkoch hospodári, pričom dôsledkom vzniknutej situácie sú trestné oznámenia a priestupkové spisy, ktoré boli zaslané na regionálny odbor SPF,“ dodala Nicholsonová.

Hovan teda podľa SaS upozornil pozemkový fond už v roku 2012, že „dochádza k zneužívaniu pôdy, kedy talianska mafia vytláča slovenských drobných roľníkov„. Roľníci sa podľa SaS ale nedokázali domôcť žiadnej spravodlivosti. Pričom by stačil k odstúpeniu od zmluvy v tom čase jeden Matečnej podpis. Hovanovi mala prísť v roku 2012 na listy odpoveď, že právny odbor konštatoval, že SPF nie je oprávnený odstúpiť od zmluvy na základe neplatenia dane obciam.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Ján Kuciak, Lucia Ďuriš Nicholsonová, SaS Sloboda a Solidarita, SPF Slovenský pozemkový fond
Zdroj: Webnoviny.sk – SaS poskytla listy o podozrivej činnosti Talianov na východe Slovenska, Matečná podľa strany klame © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2018