Sagan sa v cieli hádal, že nevyhral, ostal veľmi prekvapený

„Kto dnes dal prednosť niečomu inému pred cyklistikou, môže ľutovať. Je to historický deň pre slovenskú cyklistiku,“ uviedol šéf slovenskej cyklistiky.

CHERBOURG 3. júla (WebNoviny.sk) – Ďalší veľký deň pre slovenskú cyklistiku. Takto krátko, ale výstižne označil prezident SZC Peter Privara triumf Petra Sagana v druhej etape 103. ročníka Tour de France a jeho skok do žltého dresu lídra pretekov.

VŠETKO O TOUR DE FRANCE

Nikdy predtým nemalo Slovensko cyklistu v žltom drese na najprestížnejších etapových pretekoch na svete. Výnimočnosť tejto chvíle spočíva aj v tom, že Sagan sa do žltého prezliekol z dúhového trička majstra sveta, čo sú jednoznačne dva najcennejšie dresy v hierarchii cestnej cyklistiky. Okrem toho si po etape s cieľom v najväčšom prístave Normandie Cherbourgu-en-Cotentin privlastnil aj zelený dres pre lídra bodovacej súťaže, ktorý je s ním na Tour de France spätý už niekoľko rokov.

Viac z druhej etapy 103. ročníka Tour de France:

Obrazom: Sagan je prvýkrát žltý, na Tour má aj zelený dres

Video: Skvelý Sagan vyhral druhú etapu Tour de France

Skvele zvládnutá taktita

Kto dnes dal prednosť niečomu inému pred cyklistikou, môže ľutovať. Je to historický deň pre slovenskú cyklistiku. Budem držať palce, aby Peťo vydržal v žltom drese čo najdlhšie. Ak by mal podporu celého tímu, mohol by v ňom zostať do šiestej či siedmej etapy. Verím, že ešte nejaké etapové prvenstvá pridá už aj v tomto roku. Sagan má opäť veľkú šancu získať aj zelený dres a má pred sebou ešte 6 – 8 rokov najlepšieho cyklistického veku. Je to fantastické,“ uviedol Peter Privara v priamom prenose RTVS.

Ďalší bývalý slovenský cyklista, aktuálne jeden zo športových riaditeľov tímu Tinkoff, Ján Valach zhodnotil Saganov skvelý záver v Cherbourgu, keď v záverečnom kopci zdolal všetkých špecialistov na zvlnené klasikárske dojazdy na čele s Julianom Alaphilippom a Alejandrom Valverdem, takto: „Krásne Petrovo víťazstvo sa zrodilo za pomoci tímu, ale samozrejme, najmä vďaka jeho skvelej forme. Koncovku zvládol takticky veľmi dobre. Tristo metrov pred cieľom sa nechal predísť Alaphilippom. Potom Peter využil jeho rýchlosť a v závere ho predstihol. Ukázal skvelú pripravenosť, ale najmä takticky to zvládol na 100%,“ uviedol Ján Valach pre agentúru SITA.

Obrazom: Najkrajšie momenty z druhej etapy Tour de France

Tiňkov sa usmieval na všetky strany

Peter Sagan vyhral etapu na Tour de France v dúhovom drese majstra sveta, čo sa naposledy pred ním podarilo Markovi Cavendishovi v roku 2012. Je symbolické, že Sagan vystriedal práve tohto britského rýchlika z ostrova Man na čele celkovej priebežnej klasifikácie na „Starej dáme“.

Keď som prešiel cieľom, hádal som sa, že nie som prvý ale tretí. Bol som naozaj veľmi prekvapený, že z toho bolo nakoniec víťazstvo. Ďakujem celému tímu, ale najlepšiu prácu odviedol pre mňa Roman Kreuziger. Nechal ma v kopci až 400 m pred cieľom. Som veľmi rád za žltý dres, lebo je to prvýkrát. Tour de France sa pre mňa začala super, ale zdôrazňujem, že sa iba začala. Treba zostať koncentrovaný do ďalších dní, ktoré prídu,“ uviedol Peter Sagan podľa webu pluska.sk.

Majiteľ tímu Tinkoff Oleg Tiňkov pred fotografmi a kamerami pózoval s historicky prvým Slovákom v žltom drese na TdF a usmieval sa na všetky strany. Niekde vo vnútri ho však aj trochu bolelo, že líder Tinkoffu pre celkovú klasifikáciu Alberto Contador po druhom páde počas úvodných dvoch dní opäť o čosi zaostal za najlepšími a po druhej etape mu v celkovej priebežnej klasifikácii patrí 62. pozícia s odstupom 1:02 min. „Na jednej strane Petrovo krásne víťazstvo, na druhej smola Alberta a strata cenných sekúnd. Tour sa však ešte len začína.a chlieb sa bude lámať v poslednom týždni. Bude veľmi ťažký, ale Alberto je dobre pripravený,“ uviedol ku Contadorovi Ján Valach.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016