Sagan ako Rossi. V Tepliciach spôsobil šialenstvo

Do Teplíc sa prídu na slovenského cyklistu Petra Sagana pozrieť aj fanúšikovia z Drážďan.TEPLICE 29. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklistický fenomén Peter Sagan si to po páde na nedávnych pretekoch v Grazi nerozmyslel a pricestoval aj do českých Teplíc. Tam sa v sobotu popoludní zúčastní na pretekoch Českého pohára kategórie C1 v cross-country na horských bicykloch. Príchod úradujúceho majstra sveta v cestných pretekoch s hromadným štartom na sever Česka vzbudil náležitú pozornosť. Očakáva sa príchod 5 – 7 tisícok fanúšikov, aj televízneho štábu až z USA.

Odporúčame:

Obrazom: Peter Sagan je už aj na poštovej známke

Sagan na horskom bicykli neuspel, spadol a odstúpil

Terén alebo cesta? Sagan sa o Riu ešte nerozhodol

„Taký záujem, až šialenstvo, som dlho nezažil. Počul som, že aj v neďalekých Drážďanoch sa ľudia bavia o tom, že 60 km od nich bude súťažiť Sagan a že sa teda pôjdu pozrieť. O Saganovom príchode vieme od 5. apríla a tá správa sa rýchlo rozšírila. Uveril som jej až vtedy, keď mi zavolal Petrov manažér. Je to neuveriteľné, aký je populárny. Prirovnal by som to k pretekom motocyklov s príchodom Valentina Rossiho,“ cituje riaditeľa teplických pretekov Petra Hejduka portál isport.blesk.cz.

Sagan preteky v Grazi nedokončil

Verejne sa špekuluje o ton, že Saganov krátkodobý návrat k láske z mladosti, teda horským bicyklom, nemá len recesistický nádych. Otvára sa totiž možnosť, aby pre Slovensko vybojoval olympijskú miestenku v súťaži horských bicyklov.

V súvislosti s jeho možnou ambíciou nazbierať body do rebríčka UCI pre účasť v pretekoch cross country v Riu Sagan pre denník Šport povedal: „Zatiaľ som verejne nepovedal, či to chcem alebo nie. Na rozhodnutie ešte mám nejaký čas. V prvom rade potrebujem sám seba presvedčiť, že ak by som sa aj rozhodol pre štart v pretekoch horských bicyklov v Riu, chcel by som tam docieliť aj solídny výsledok. Ešte som nepovedal áno ani v súvislosti s olympijským štartom v cestných pretekoch jednotlivcov.“

Víťaz dvoch nedávnych jarných klasík na ceste – monumentu Okolo Flámska a prípravnej Gent-Wevelgem – po páde v nedeľu v Grazi ani na chvíľu nezapochyboval o tom, že pôjde aj do Teplíc. Okrem pár škrabancov a zničeného bicykla ho, našťastie, nepostihlo nič vážnejšie. „Do Teplíc sa dám do poriadku a plánujem tam skončiť lepšie ako v Grazi,“ odkázal ešte z Grazu Sagan fanúšikom.

Každý štartuje na vlastné nebezpečenstvo

Riaditeľ teplických pretekov Hejduk zvažoval, či účasť Petra Sagana nevyžaduje zvýšené pripoistenie jeho podujatia. „Nakoniec dospel k záveru, že preteky sú poistené dostatočne a v propozíciách je napísané, že každý štartuje na vlastné nebezpečenstvo,“ napísal isport.blesk.cz.

Okruh s dĺžkou 4,4 km a prevýšením 95 m, ktorý vedie kúpeľnou časťou Teplíc, by mal Saganovi sedieť viac ako ten rakúsky, ktorý bol na jeho postavu príliš kopcovitý. Český účastník pretekov v Grazi Jiří Novák zhodnotil Saganov výkon takto: „Má z cesty veľké svaly a hoci skvele vyštartoval, rýchlo sa zakyslil a už to mal ťažšie. Techniku mal však možno lepšiu ako polovica špecialistov v tých pretekoch.“

Sobotňajšie podujatie Českého pohára (Strabag Cupu) v mužskej kategórii elite v Tepliciach má štart o 15.30 h. V 70-člennom štartovom poli budú pretekári z Belgicka, Holandska, Nemecka, Poľska, Rakúska, ale aj Mexika. Čechom budú chýbať ich nádeje Jaroslav Kulhavý (zranenie), Ondřej Cink či Jan Vastl (ďaleká cesta z Austrálie), jedným z českých favoritov bude Jan Škarnitzl, víťaz nedávnych pretekoch Českého pohára v Prahe. „Zo zahraničných bikerov by mohol tých domácich najviac potrápiť Poliak Marek Konwa a ktovie, možno aj Peter Sagan,“ napísal oficiálny web Českého pohára horských bicyklov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016