S prezidentom Karimovom sa prišli rozlúčiť tisíce ľudí

Karimov vládol v Uzbekistane autoritárskym štýlom od roku 1989 – najprv ako vodca tamojšej komunistickej strany a po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ako prezident.SAMARKAND/TAŠKENT 3. septembra (WebNoviny.sk) – Tisíce ľudí v sobotu lemovali ulice uzbeckej metropoly Taškent, kadiaľ prechádzala pohrebná kolóna s telom zosnulého prezidenta Islama Karimova na letisko, odkiaľ ho previezli na cintorín do rodného Samarkandu, kde sa konal pohreb. Informovala o tom na svojej stránke spravodajská televízia BBC. Karimovovu smrť potvrdila v piatok podvečer uzbecká vláda po tom, ako ho minulú sobotu previezli do nemocnice s podozrením na mŕtvicu.

Odporúčame:

Zomrel uzbecký prezident Karimov, štátu vládol tvrdou rukou

Organizátorom sobotňajšieho pohrebu dlhoročného uzbeckého prezidenta bol premiér Šavkat Mirzijojev, ktorý je podľa BBC pokladaný za Karimovovho potenciálneho nástupcu. Po prílete do Samarkandu sa na námestie Registan v historickej časti mesta prišli s Karimovom rozlúčiť tisíce ľudí.

„Náš uzbecký ľud utrpel nenahraditeľnú stratu. Smrť z nášho stredu vytrhla zakladateľa štátu Uzbekistan, veľkého a drahého syna nášho ľudu,“ povedal Mirzijojev v smútočnom prejave. Medzi smútočnými hosťami nechýbal ruský premiér Dmitrij Medvedev, tadžický prezident Emomali Rachmon či jeho turkménsky náprotivok Gurbanguli Berdymuhamedov. V Uzbekistane bol vyhlásený trojdňový štátny smútok.

Karimov vládol v Uzbekistane, ktorý je veľkým vývozcom bavlny a krajinou bohatou takisto na zlato a zemný plyn, autoritárskym štýlom od roku 1989 – najprv ako vodca tamojšej komunistickej strany a po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ako prezident. Tvrdo potláčal každú opozíciu a verejne nepodporoval žiadneho nástupcu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. septembra 2016