Rýchly rast vkladov nefinančných spoločností pokračoval

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v máji medzimesačne o 0,5 %. Medziročná dynamika však poklesla o 0,5 percentuálneho bodu.BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – V máji pokračoval rýchly rast vkladov nefinančných spoločností vplyvom rastúcej ekonomiky. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), pri úveroch podnikom sa však obnovil pokles zo začiatku roka. Vývoj vkladov domácností naznačuje podľa centrálnej banky zrýchlenie súkromnej spotreby v aktuálnom štvrťroku, pričom rast úverov domácnostiam sa opätovne zrýchlil.

Vklady súkromného sektora vzrástli medzimesačne o 1,2 % a medziročný rast vkladov sa zrýchlil o 0,4 percentuálneho bodu na 8,7 %. Najväčší vplyv na rast vkladov malo výrazné zvýšenie vkladov nefinančných spoločností, a to medzimesačne o 2,9 %. V sektore domácností sa udržalo tempo rastu vkladov z minulého mesiaca na úrovni 0,7 %. Je to mierne pomalšie ako v prvom štvrťroku, čo by mohlo podľa NBS indikovať lepšiu súkromnú spotrebu v aktuálnom štvrťroku.

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v máji medzimesačne o 0,5 %. Medziročná dynamika však poklesla o 0,5 percentuálneho bodu na 7,6 %. Po dvoch mesiacoch rastu nastal mierny medzimesačný pokles úverov nefinančným spoločnostiam, čím sa medziročný rast znížil tesne pod jedno percento. Prechodný záujem o krátkodobé úvery vyprchal a v máji ich objem výraznejšie poklesol. Pozitívne sa vyvíjali dlhodobé úvery, ktoré zaznamenali prvýkrát v tomto roku medzimesačný prírastok o 0,4 %. Môže to podľa centrálnej banky naznačovať pokračujúci mierny rast súkromných investícií v súlade s aktuálnou predikciou.

V máji sa obnovil výraznejší záujem domácností o úvery. Medzimesačne vzrástli o 1,1 %. Zvýšil sa záujem o úvery na nehnuteľnosti, ako aj o úvery na spotrebu. Tento vývoj odzrkadľuje podľa národnej banky predovšetkým nízke nominálne úrokové sadzby, ktoré umožňujú aj zvýšenie objemu úveru pri refinancovaní úveru. „Z prieskumov vyplýva, že domácnosti majú záujem o terajšie veľké nákupy, avšak nepatrne sa zlepšila situácia hodnotenia veľkých nákupov v nasledujúcich mesiacoch. Predpokladá sa tak naďalej silný dopyt po úveroch zo strany domácností,“ dodala NBS.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. júla 2016