Rusko zablokovalo rezolúciu proti KĽDR, o raketovej skúške potrebuje viac informácií

SOUL 6. júla (WebNoviny.sk) – Rusko vo štvrtok zablokovalo prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) ostro odsudzujúcej utorňajší raketový test zo strany Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Odporúčame:
Aktualizované: Severná Kórea otestovala balistickú strelu, ktorou vraj môže zasiahnuť aj USA

Potvrdilo to viacero diplomatov, ktorí si priali zostať v anonymite. S textom rezolúcie naopak nemala žiadny problém ani Čína, ktorá je na pôde BR OSN historicky najväčším zástancom zachovania zdržanlivého tónu voči KĽDR.

Odporúčame:
Prezident Trump kritizuje vodcu Kim Čong-una za prvý test medzikontinentálnej balistickej strely

Podľa agentúry Associated Press (AP) má Rusko problém s tým, že sa v rezolúcii píše o skúške severokórejskej medzikontinentálnej balistickej rakety, pričom Moskva tvrdí, že je túto skutočnosť ešte treba overiť.

Odporúčame:
Spojené štáty sú pripravené použiť vojenskú silu, Severná Kórea odmieta rokovať

Podľa ruského veľvyslanca pri OSN Vladimira Safronkova nie je vylúčené, že mohlo ísť aj raketu stredného doletu. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley mu na to podľa diplomatických zdrojov citovaných AP odvetila, že ak potrebuje viac informácií, „veľmi rada mu ich poskytne“.

Viac k témam: Bezpečnostná rada OSN, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, OSN Organizácia spojených národov, Rusko, Severná Kórea
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko zablokovalo rezolúciu proti KĽDR, o raketovej skúške potrebuje viac informácií © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2017