Rusko vyhostí britských diplomatov a zavrie British Council, reaguje na kroky premiérky Mayovej

357907_britain_israel_03948 875ae66e9e0548c78921180235665495 676x450.jpg

MOSKVA 17. marca (WebNoviny.sk) – Rusko v súvislosti s otrávením bývalého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry z krajiny vyhostí 23 britských diplomatov. Ruské ministerstvo zahraničných vecí zároveň oznámilo, že nariaďuje zatvorenie British Council v krajine a ruší tiež dohodu o znovuotvorení britského konzulátu v Petrohrade. Diplomati majú krajinu opustiť do týždňa.

Vyhlásenie tiež upozorňuje, že v prípade ďalších „nepriateľských“ krokov zo strany Británie, môže ďalšími opatreniami reagovať aj ruská vláda.

Vyhlásenie premiérky Mayovej

Krajina tak reagovala na vyhlásenie britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá v stredu oznámila, že sa Spojené kráľovstvo rozhodlo z krajiny vyhostiť 23 ruských diplomatov, zmraziť vzťahy s Ruskom na vysokej úrovni a rozšíriť protiruské ekonomické sankcie.

Odporúčame:
Moskva odmieta obvinenia z otrávenia Skripaľa, Lavrov vyhostí britských diplomatov

Výsledkom týchto opatrení je napríklad zrušenie pozvánky pre ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na návštevu krajiny či neúčasť členov kráľovskej rodiny a politikov krajiny na letných majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku.

Agent a jeho dcéra sú v kritickom stave

Lavrov v piatok obvinil Veľkú Britániu z porušenia medzinárodného práva. Británia, USA, Francúzsko aj Nemecko tvrdia, že za otrávením stojí Rusko. Moskva však obvinenia odmieta.

Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. Mayová v pondelok v prejave na pôde britského parlamentu informovala, že obaja boli otrávení nervovo paralytickou látkou známou ako Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.

To, že sa táto látka objavila na území Veľkej Británie, má podľa nej len dve možné vysvetlenia – buď to bol útok zo strany ruského štátu, alebo Rusko stratilo kontrolu nad vysoko nebezpečnou smrtiacou látkou, ktorú vlastní.

Viac k témam: Rusko, Sergej Lavrov, Sergej Skripaľ, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko vyhostí britských diplomatov a zavrie British Council, reaguje na kroky premiérky Mayovej © SITA Všetky práva vyhradené.

17. marca 2018