Rusko rinčí jadrovými zbraňami, vyhlásil minister Carter

Americký minister obrany hovorí, že najviac znepokojuje to, ako Rusi bez zábran hovoria o použití jadrových zbraní.Stuttgart 3. mája (WebNoviny.sk) – Minister obrany USA Ash Carter využil v utorok striedanie amerických generálov na čele Velenia amerických ozbrojených síl v Európe (EUCOM), aby odsúdil ruskú agresiu v Európe. Na ceremónii v nemeckom Stuttgarte vyhlásil, že Moskva „sa vracia v čase“ k vojenským akciám, ktoré si vynucujú posilnenie americkej vojenskej prítomnosti na východných hraniciach NATO.

„Neusilujeme sa o studenú, tobôž nie o horúcu vojnu s Ruskom,“ citovala Cartera tlačová agentúra AP. „Nesnažíme sa znepriateliť si Rusko. Ale nemýľte sa, budeme brániť svojich spojencov, pravidlá založené na medzinárodnom poriadku a pozitívnu budúcnosť, ktorú nám umožňujú.“

Odporúčame:

Noční vlci si uctili pamiatku obetí Auschwitzu

Nemecko chce dialóg s Ruskom, no posilňuje hranice NATO

Carter predsedal slávnostnému uvedeniu do funkcie generála Curtisa Scaparrottiho na čele EUCOM. Scaparrotti sa súbežnej funkcie vrchného veliteľa síl NATO v Európe ujme v stredu v Belgicku.

Carterove slová odrážajú zhoršenie vzťahov medzi USA a Ruskom na viacerých frontoch v dôsledku intervencie Ruska na východe Ukrajiny, jeho anexie Krymu v roku 2014 a toho, čo Carter nazval zastrašovaním pobaltských susedov Ruska, ktorých Spojené štáty musia brániť, pretože sú členmi NATO.

Podľa amerického ministra obrany najviac znepokojuje to, ako Rusi bez zábran hovoria o použití jadrových zbraní. „Moskovské rinčanie jadrovými zbraňami vyvoláva znepokojivé otázky o záväzku vedúcich ruských predstaviteľov k strategickej stabilite, o ich rešpektovaní noriem proti použitiu jadrových zbraní a tom, či rešpektujú intenzívnu opatrnosť, ktorú lídri jadrovej éry preukázali s ohľadom na hrozivé oháňanie sa jadrovými zbraňami,“ dodal Carter.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. mája 2016