Rusko podporí 48-hodinové humanitárne prímerie v Aleppe

Rusko iniciatívu OSN podporí pod podmienkou, že konvoje s humanitárnou pomocou budú mať prístup do všetkých častí mesta.MOSKVA/BRUSEL 18. augusta (WebNoviny.sk) – Rusko je pripravené podporiť výzvu OSN na vyhlásenie každotýždenného 48-hodinového prímeria, počas ktorého by mohla do severosýrskeho mesta Aleppo prúdiť humanitárna pomoc. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany.

Hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov uviedol, že Rusko iniciatívu OSN podporí pod podmienkou, že konvoje s humanitárnou pomocou budú mať prístup do všetkých častí mesta bez ohľadu na to, či ich kontrolujú povstalci alebo vládne sily.

Odporúčame:

Červený kríž: Bitka o Aleppo je najhorší novodobý konflikt

Konkrétne termíny prímeria v Aleppe budú stanovené po dohode s OSN a pod podmienkou, že sa Spojené štáty zaručia za bezpečný prejazd konvojov s humanitárnou pomocou, dodal Konašenkov.

Na „okamžité zastavenie“ bojov v Aleppe vyzvala vo štvrtok aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová, ktorá vyhlásila, že humanitárne operácie v Aleppe nemôžu byť súčasťou vojenskej stratégie.

Mogheriniová zároveň „rozhodne odsúdila“ eskaláciu násilia v Aleppe vrátane „nadbytočných a neúmerných útokov zo strany sýrskych vládnych síl“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2016