Rusko podľa NATO opovrhuje medzinárodným mierom a bezpečnosťou, Veľká Británia nie je osamotená

370387_belgium_britain_nato_spy_65908 37548ebaa5d54f47abbd152e62f8d239 676x429.jpg

BRUSEL 19. marca (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg v pondelok ubezpečil Veľkú Britániu, že v kauze bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, ktorého otrávili vo Veľkej Británii, stojí aliancia pevne na strane Londýna. Britská vláda a tiež veľká časť medzinárodného spoločenstva tvrdí, že za útokom na Skripaľa a jeho dcéru bolo Rusko.

Všetkých 29 spojencov z NATO je jednotných. Stojíme solidárne za Spojeným kráľovstvom. Veľká Británia nie je osamotená,“ vyhlásil Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii s britským ministrom zahraničných vecí Borisom Johnsonom v Bruseli.

Žiadajú informácie o programe Novičok

Tým, ako Rusko doteraz odpovedalo na žiadosti o vysvetlenie, ktoré mu adresovala Veľká Británia, podľa Stoltenberga „preukázalo jednoznačné opovrhnutie medzinárodným mierom a bezpečnosťou„. „Naďalej vyzývame Rusko, aby nás podrobne oboznámilo s programom Novičok,“ povedal šéf NATO.

Odporúčame:
Medzinárodný tím odborníkov preskúma látku, ktorou otrávili ruského špióna Skripaľa

Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. Podľa britských vyšetrovateľov boli otrávení nervovoparalytickou látkou Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Rusko obvinenia odmieta

Presvedčenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je ruské vedenie, spoločne vo štvrtok deklarovali americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron aj britská premiérka Theresa Mayová. V spoločnom vyhlásení uviedli, že „neexistuje žiadne iné uspokojivé vysvetlenie“ tejto kauzy, ako to, že Skripaľa a jeho dcéru otrávili na príkaz Ruska.

Moskva tieto obvinenia zo strany Západu odmieta. Niektorí ruskí politici dokonca prišli s verziou, že útok na Skripaľa a jeho dcéru bol dielom britských tajných služieb, ktoré chceli očierniť ruského prezidenta Vladimira Putina pred víkendovými prezidentskými voľbami.

Tvrdí to napríklad aj Andrej Lugovoj, hlavný podozrivý z vraždy ďalšieho bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, ktorá sa stala v roku 2006 tiež vo Veľkej Británii. Litvinenko zomrel po tom, ako sa na stretnutí v Londýne napil čaju s obsahom rádioaktívneho polónia-210. Lugovoja Rusko už vyše desať rokov odmieta vydať do Veľkej Británie a namiesto toho sa z neho stal poslanec ruskej Štátnej dumy.

Viac k témam: NATO, Rusko, Sergej Skripaľ, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko podľa NATO opovrhuje medzinárodným mierom a bezpečnosťou, Veľká Británia nie je osamotená © SITA Všetky práva vyhradené.

19. marca 2018