Rusko otestovalo niekoľko nových nukleárnych zbraní, Putin hovoril aj o zvýšení životnej úrovne

368855_russia_putin_13434 32a4462828d44e2ba825ff584f3902b7 676x451.jpg

MOSKVA 1. marca (WebNoviny.sk) – Rusko otestovalo nové nukleárne zbrane vrátane riadenej strely s plochou dráhou letu a podvodného dronu poháňaných jadrom. Vo štvrtok to počas prejavu o stave národa oznámil prezident Vladimir Putin s tým, že zbrane budú odolné proti zneškodneniu.

Spomínaná riadená strela, ktorú otestovali vlani na jeseň, má neobmedzený dosah doletu, dosahuje vysokú rýchlosť a dokáže preniknúť cez akúkoľvek protiraketovú obranu. Vysokorýchlostný dron je podľa prezidenta schopný preniesť jadrovú hlavicu, ktorá by mohla zasiahnuť ciele vo vzduchu aj na pobreží.

Putin vo svojom prejave, ktorý predniesol pred členmi oboch komôr parlamentu, uviedol, že Rusko otestovalo aj novú ťažkú medzikontinentálnu balistickú raketu Sarmat, ktorá má väčší dosah aj počet hlavíc ako jej predchodkyňa.

Zvyšovanie životných štandardov občanov

Putin sa vo svojom prejave dotkol viacerých tém. Vyjadril sa napríklad, že by sa Rusko malo zamerať na zvyšovanie životných štandardov jeho občanov. Oznámil tiež, že v najbližších šiestich rokoch plánuje znížiť chudobu v krajine o polovicu, zvýšiť zamestnanosť, zlepšiť ruské zdravotníctvo a chcel by tiež, aby priemerná dĺžka života v Rusku dosahovala podobné úrovne ako vo Francúzsku a Japonsku.

Odporúčame:
Prezidentskí kandidáti v Rusku s výnimkou Putina sa oblievali vodou, padali hrubé nadávky

Prezident zároveň sľúbil investovať viac peňazí do ciest a zníženia dopravných nehôd a plánuje tiež zaviesť internet do vidieckych oblastí od „ďalekého východu po sibírsky sever“.

Ďalšou z tém bol pokrok v technologickej oblasti. Putin uviedol, že by chcel, aby sa Rusko stalo jedným z hlavných svetových centier na uskladňovanie a spracovávanie veľkých dát. Vyzval na väčší pokrok pri tvorbe robotov a umelej inteligencie a dodal, že všetky vládne podniky prejdú digitalizáciou, aby boli „transparentnejšie na boj s korupciou“.

Obranné schopnosti krajiny

Prezident sa vyjadril aj na margo Sýrie, kde Rusko podporuje vládne jednotky v boji proti rebelom. Tamojšie ruské operácie podľa Putina ukazujú rastúce obranné schopnosti krajiny.

O armáde hovoril aj v súvislosti s arktickým regiónom, kde krajina posilnila svoju vojenskú infraštruktúru. Ruská hlava štátu vo svojom prejave nevynechala ani Krym, ktorý krajina anektovala v roku 2014, a oznámila, že most na polostrov otvoria o niekoľko mesiacov.

Odporúčame:
Video: Pri Moskve spadlo lietadlo, z radarov zmizlo po štarte z letiska Domodedovo (aktualizované)

Putin sa uchádza o znovuzvolenie v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia 18. marca. Rodák z Petrohradu je jednoznačným favoritom hlasovania, podľa prieskumov má stále zhruba 80-percentnú podporu ruských občanov a o jeho víťazstve tak vôbec nikto nepochybuje. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: jadrové zbrane, nukleárny test, Rusko, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko otestovalo niekoľko nových nukleárnych zbraní, Putin hovoril aj o zvýšení životnej úrovne © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2018