Ruskí komunisti prišli v Dume o svoju vplyvnú pozíciu

Podľa ruského politológa Gleba Kuznecova je výsledok ruských komunistov v nedeľných voľbách najväčším rozčarovaním spomedzi veľkých politických strán.MOSKVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF) na základe výsledku nedeľných parlamentných volieb síce obsadila druhé miesto, ale prišla o svoju vplyvnú pozíciu v Štátnej dume, na ktorú sa tlačí nacionalistická Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR).

Odporúčame:

Štátnej dume bude opäť dominovať Putinovo Jednotné Rusko

Ako informovala agentúra RIA Novosti, politológovia varujú, že ak v KPRF nedôjde ku kádrovým zmenám a nepodarí sa jej osloviť voličov aj mimo „jadra elektorátu“, môže sa stať, že „čoskoro ju bude čakať boj o prekonanie päťpercentnej hranice“ potrebnej na vstup politickej strany do parlamentu.

Výsledok je „najväčším rozčarovaním“

Podľa ruského politológa Gleba Kuznecova je výsledok KPRF v nedeľných voľbách – zisk 13,35 percenta – najväčším rozčarovaním spomedzi veľkých politických strán. Kuznecov poznamenal, že KPRF mohla ťažiť zo zlej ekonomickej situácie, keď ľudia zvyčajne majú sklon hlasovať za ľavicové strany. „My buď nemáme takých ľudí, alebo KPRF už nie je ľavicová strana,“ povedal Kuznecov.

Politológ Vladimir Slatinov označil kampaň KPRF za neúspešnú a uviedol, že z toho ťažila LDPR, ktorá získala 13,16 percenta hlasov. Podľa názoru Slatinova sa na neúspechu KPRF „podpísalo“ niekoľko faktorov: zlá kádrová politika strany, „nevydarená“ kandidátska listina, ale najviac zo všetkého to, že KPRF sa stiahla z pozície najdôslednejšieho kritika vlády, ktorá k nej priťahovala časť elektorátu. KPRF podľa neho uškodilo aj prílišné využívanie idey ruského vlastenectva, ktorá sa v Rusku po roku 2014 a udalostiach na Krymskom polostrove a v Donbase stala de facto mainstreamom.

Komunistov podporili len tradiční voliči

KPRF tak podľa Slatinova podporili len jej tradiční voliči. Nepodarilo sa jej osloviť voličov v mestách a tí potenciálni voliči, ktorí v nedeľu „nezostali sedieť doma“ a šli na voľby s cieľom voliť opozíciu, dali prednosť rétorike LDPR. Líder LDPR túto situáciu po voľbách využil a hneď v pondelok navrhol vytvoriť v Rusku systém troch strán, aby „vládnuce prokremeľské Jednotné Rusko malo oponentov“.

Žirinovskij podľa RIA Novosti vyhlásil, že jeho strana je pripravená podporiť vznik takejto veľkej strany sformovanej aj na báze politických subjektov, ktoré sa v nedeľných voľbách nedostali do Štátnej dumy. „Systém troch strán je pre nás prijateľný: Jednotné Rusko ako konzervatívci, (potom) LDPR a veľká strana, ale bez (Grigorija) Javlinského (jedného z lídrov mimoparlamentnej strany Jabloko), Gennadija Ziuganova (lídra KPRF) a Sergeja Mironova (predsedu parlamentnej strany Spravodlivé Rusko).“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. septembra 2016