Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného prepustili z väzenia

MOSKVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného prepustili po 25 dňoch z väzenia. Odpykával si tam trest za opätovné porušenie zákona o verejnom zhromažďovaní, ktorého sa dopustil organizovaním júnových protestov vo viacerých ruských mestách.

Navaľného zatkli 12. júna

O jeho prepustení informovala prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová.

Odporúčame:
Putin je zlodej, kričali demonštranti v Petrohrade. Polícia pozatýkala desiatky z nich vrátane Navaľného

Navaľného zatkli 12. júna ešte pred jeho domom, keď odchádzal na protest do centra Moskvy, a ešte v ten deň ho odsúdili na 30 dní väzenia.

Počas protestov, ktoré sa v ten deň uskutočnili, polícia zatkla po celom Rusku takmer dvetisíc ľudí, väčšinu z nich v Petrohrade a Moskve.

Chystá sa kandidovať za prezidenta

Navaľnyj je najviditeľnejším a najpopulárnejším kritikom prezidenta Vladimira Putina. Opozičný aktivista proti nemu a jeho vláde zorganizoval viacero masových protestov. Navaľnyj sa chystá kandidovať za prezidenta Ruska vo voľbách v roku 2018.

Podľa Ústrednej volebnej komisie ale jeho kandidatúra nie je možná pre februárové usvedčenie zo sprenevery v kauze Kirovles a následný podmienečný trest. Aktivista však toto rozhodnutie odmieta a plánuje sa proti nemu odvolať na Európskom súde pre ľudské práva.

Viac k témam: Alexej Navaľnyj, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného prepustili z väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2017