Ruského dvojitého agenta otrávili nervovo paralytickou látkou, Briti podozrievajú Kremeľ

369384_britain_spy_87827 02cb73aea21041909d4f8aaf5bc38d98 676x451.jpg

aktualizované 7. marca, 20:59

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru, ktorí sú obaja v kritickom stave v britskej nemocnici po tom, čo prišli do styku s neznámou látkou, otrávili nervovo paralytickou substanciou.

V stredu večer to v Londýne potvrdil šéf protiteroristického oddelenia Scotland Yardu Mark Rowley. Zároveň vyhlásil, že podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov šlo o presne zacielený pokus o vraždu.

Vo vážnom stave je aj policajt

„Keďže sme zistili, že príčinou ich stavu je nervovo paralytická látka, posudzujeme to ako pokus o vraždu,“ povedal Rowley. Vyšetrovatelia sú podľa neho presvedčení, že páchatelia tohto činu šli cielene po Skripaľovi. Rowley okrem toho informoval, že vo vážnom stave je v nemocnici aj policajt, ktorý ako prvý prišiel v nedeľu do styku s otráveným Skripaľom a jeho dcérou.

S odvolaním sa na osoby blízke vyšetrovaniu, ktoré si priali zostať v anonymite, to v stredu napísal britský denník The Guardian. Vyšetrovatelia zatiaľ neurčili presný typ látky, The Guardian však píše, že najčastejšie používanými typmi nervovo paralytickej látky sú VX a sarín.

Nevyrobil by ich ani Islamský štát

Ani jednu z nich podľa odborníkov, ktorých cituje The Guardian, nemá ako vyrobiť niekto, kto nie je v danej oblasti odborníkom. „Treba na to experta a treba na to špeciálne prostredie, inak sa pripravíte o život,“ hovorí jeden z oslovených odborníkov. „Nervovo paralytické látky ako sarín alebo VX vyžadujú laboratórium. Nedokázal by ich vyrobiť dokonca ani Islamský štát,“ cituje denník ďalšieho britského experta.

Odporúčame:
 Bývalý ruský agent je v kritickom stave, prišiel do kontaktu s neznámou látkou

Vo všeobecnosti panuje podozrenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je Moskva, hoci Kremeľ to vehementne popiera.

Rus pracoval aj pre Veľkú Britániu

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Odporúčame:
Babiš definitívne prehral súd, Ústav pamäti národa ho eviduje v zväzkoch ŠTB oprávnene

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson v utorok v sľúbil „vhodnú a robustnú odpoveď“ Londýna, ak sa preukáže, že v tejto kauze má prsty Rusko. „Zatiaľ na nikoho neukazujem prstom, ale oznamujem vládam po celom svete, že žiadny pokus vziať život nevinnému človeku na britskej pôde nezostane bez sankcií a nepotrestaný,“ vyhlásil šéf britskej diplomacie.

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov na to reagoval s tým, že Kremeľ je pripravený pri vyšetrovaní príčiny kolapsu Skripaľa spolupracovať. „Moskva je vždy pripravená spolupracovať,“ uviedol.

Viac k témam: Rusko, Sergej Skripaľ, tajný agent, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruského dvojitého agenta otrávili nervovo paralytickou látkou, Briti podozrievajú Kremeľ © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2018