Rusi varujú pred rozmiestnením protiraketového systému THAAD

Rozmiestnenie protiraketového systému THAAD, na ktorom sa dohodli USA a Južná Kórea, kritizujú Rusko, Čína aj Severná Kórea.SOUL 8. júla (WebNoviny.sk) – Washington a Soul sa dohodli na rozmiestnení amerického protiraketového systému THAAD v Južnej Kórei, aby zlepšili jej obranné schopnosti proti Severnej Kórei. Informovala o tom v piatok juhokórejská agentúra Jonhap.

Rokovania o dislokácii THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) sa začali vo februári – po tom, ako KĽDR otestovala svoju raketu dlhého doletu. Juhokórejské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že rozhodnutie o rozmiestnení systémov THAAD je súčasťou „rozhodnej akcie“ s cieľom zaručiť bezpečnosť Kórejskej republiky a jej ľudu pred severokórejskými jadrovými zbraňami, zbraňami masového ničenia a balistickými raketami.

K rozmiestneniu amerických systémov v Južnej Kórei by malo dôjsť čo najskôr. V správe agentúry Jonhap sa však neuvádza, či rokovania o THAAD sú už vo svojej konečnej fáze.

Kritika z Ruska a Číny

Čína už medzičasom vyjadrila hlbokú nespokojnosť a rozhodne odmietla tento plán. Svoj postoj Peking zdôvodnil tým, že americké systémy neprispejú k realizácii cieľa, ktorým je denuklearizácia Kórejského polostrova. Podľa Pekingu rozmiestnenie systémov THAAD skôr vážne poškodí strategické a bezpečnostné záujmy a regionálnu strategickú rovnováhu krajín regiónu, vrátane Číny.

Rusko varovalo, že rozmiestnenie systému THAAD v Južnej Kórei by malo „nenapraviteľné dôsledky“. „Spojené štáty s podporou svojich spojencov pokračujú v posilňovaní potenciálu ázijsko-tichomorského segmentu globálneho protiraketového obranného systému, čo podkopáva nastolenú strategickú rovnováhu v danom regióne i inde,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Tieto aktivity „najnegatívnejším spôsobom poznačujú strategickú stabilitu“, píše sa ďalej v stanovisku Kremľa, ktorý tým reagoval na spoločné vyhlásenie USA a Južnej Kórey, že na juhokórejskom území rozmiestnia protiraketový systém THAAD na odvrátenie potenciálnych útokov severokórejského režimu.

KĽDR hovorí o vypovedaní voojny

Soul uviedol, že cieľom rozmiestnenia protiraketového systému je výlučne obrana pred Severnou Kóreou.

Ako v piatok na svojej webovej stránke informoval denník Le Figaro, KĽDR označila zámer svojho južného suseda za „otvorené vypovedanie vojny“ a dodala, že tieto opatrenia sú „najnepriateľskejším aktom“ Spojených štátov, uvádza sa v dnešnom vyhlásení ministerstva zahraničných vecí KĽDR.

Pchjongjang už za svoj jadrový a raketový zbrojný program čelí sérii medzinárodných sankcií, ktoré sa ešte viac sprísnili v marci v dôsledku januárových raketových a jadrových skúšok KĽDR.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2016