Rusi budú naživo vysielať dianie v sýrskom meste Aleppo

Podľa Moskvy prímerie v Sýrii dodržiava iba armáda, kým „umiernená opozícia“ zintenzívňuje ostreľovanie obytných oblastí.

MOSKVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Ruské ministerstvo obrany bude naživo vysielať situáciu v sýrskom meste Aleppo prostredníctvom pozemných kamier, ako aj dronov. Pre zástupcov médií to vo štvrtok povedal hovorca ruského rezortu zahraničných vecí Igor Konašenkov.

Za účelom zabezpečiť transparentnosť dodržiavania prímeria všetkými stranami na území Sýrie spustilo ruské ministerstvo obrany na svojej webovej stránke 15. septembra priame vysielanie situácie v Aleppe,“ uviedol Konašenkov s tým, že postupne budú zriadené ďalšie monitorovacie stanoviská.

Celosýrske 48-hodinové prímerie vstúpilo do platnosti večer 12. septembra na základe dohody sprostredkovanej ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym v Ženeve. Prímerie však bolo za uplynulých 24 hodín porušené ozbrojencami najmenej 45 ráz.

Politici sa dohodli na vytvorení spoločného rusko-amerického centra pre rozlišovanie opozičných povstalcov od teroristických skupín, na koordinácii vzdušných útokov proti extrémistom, ako aj na opatreniach ohľadom zabezpečenia prístupu humanitárnej pomoci do obliehaného mesta Aleppo.

Podľa Moskvy prímerie v Sýrii dodržiava iba armáda, kým „umiernená opozícia“ zintenzívňuje ostreľovanie obytných oblastí. Do krajiny sa stále nedostali dodávky humanitárnej pomoci, uviaznuté na hranici s Tureckom. V obliehaných alebo ťažko dostupných oblastiach pomoc naliehavo potrebujú státisíce ľudí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. septembra 2016