Rumunský prezident odvolal protikorupčnú prokurátorku, podľa ministra zneužila svoje právomoci

380652_romania_corruption_99673 cd5c866d2e954187a8fec66d4ff5aa55 676x452.jpg

BUKUREŠŤ 9. júla (WebNoviny.sk) – Rumunský prezident Klaus Iohannis v pondelok odvolal hlavnú protikorupčnú prokurátorku Lauru Codrutu Kövesi. V pondelok to oznámila jeho kancelária.

Prezident odvolal prokurátorku na základe verdiktu ústavného súdu, ktorý tak v máji rozhodol po obvineniach ministra vnútra zo zneužitia jej právomoci a nespôsobilosti.

Poškodila obraz Rumunska

Na odvolanie hlavnej prokurátorky Národného protikorupčného riaditeľstva vyzval minister spravodlivosti Tudorel Toader v správe, ktorú zverejnil vo februári.

V nej uviedol, že má autoritárske sklony, a tvrdil, že prokurátori falšovali dôkazy a že počet oslobodení obžalovaných je príliš vysoký. Ako sa tiež vyjadril, Kövesi poškodila obraz Rumunska v rozhovoroch so zahraničnými novinármi. Prokurátorka jeho obvinenia odmietla.

Odporúčame:
Korupcia v podnikaní je na Slovensku vysoko nadpriemerná, horšie sú na tom len dve krajiny

Kövesi, ktorá si vyslúžila chválu za jej snahy vykoreniť korupciu na najvyššej úrovni, ale bola tŕňom v oku niektorých politikov, v reakcii na situáciu skritizovala politikov, ktorí sa v súčasnosti pokúšajú presadiť zákony, ktoré podľa kritikov sťažujú trestanie korupcie. Podľa prokurátorky sa poslanci snažia o „ochranu minulosti, prítomnosti a budúcnosti“.

Stíhali poslancov aj ministrov

Národné protikorupčné riaditeľstvo, ktoré rešpektujú nielen Rumuni, ale aj Európska únia či Spojené štáty, pod vedením Kövesi úspešne stíhalo poslancov, ministrov a ďalších vysokopostavených predstaviteľov krajiny za úplatkárstvo, podvody, zneužitie právomocí a iné trestné činy súvisiace s korupciou.

Práve toto stíhanie i obľúbenosť medzi bežnými Rumunmi, ktorí ju podporili týždeň dlhými protikorupčnými protestami, rozhnevalo niektorých politikov, a to najmä členov vládnej Sociálnodemokratickej strany, ktorí často vyzývali na jej odstúpenie.

Iohannis sa na margo situácie vyjadril, že boj proti korupcii na vysokej úrovni „nemôže spomaliť a nemožno ho opustiť“. Zakorenená korupcia sa podľa neho odzrkadľuje na „nedostatku nemocníc, škôl, diaľnic a efektívnej verejnej správy“.

Viac k témam: korupcia, prezident, prokurátor, Rumunsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Rumunský prezident odvolal protikorupčnú prokurátorku, podľa ministra zneužila svoje právomoci © SITA Všetky práva vyhradené.

9. júla 2018