Rozhodnutie USA odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom označil Korčok za poľutovaniahodné

358302_korcok2 676x451.jpg

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Vystúpenie Spojených štátov amerických z jadrovej dohody s Iránom je mimoriadne závažným rozhodnutím a v kombinácii s avizovanými sankciami zo strany USA bude mať tento krok zásadný dopad na efektívnosť celej dohody s Iránom.

Spolu s Európskou úniou Slovensko považuje tento krok za poľutovaniahodný, pretože dohoda bola výsledkov 12-ročného úsilia. Pred stredajším zasadnutím vlády takto na rozhodnutie Spojených štátov odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom reagoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.

Washington chce zaviesť sankcie

Odstúpenie podľa neho vidíme aj v širšom kontexte – v kontexte snahy o dohodu so Severnou Kóreou. Takisto netreba podceňovať ani ekonomický dopad sankcií, ktoré chce Washington zaviesť.

Odporúčame:
Trump oznámil odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za hroznú a jednostrannú

„Doteraz to bola z nášho pohľadu efektívna dohoda, pretože opakované inšpekcie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu potvrdili, že Irán dohodu dodržiava,“ uviedol Korčok. Bohužiaľ, je to ďalšia vec, v ktorej sa strategickí partneri USA a Európska únia nezhodnú. 

„Musíme spolu hovoriť ešte viac. Za EÚ – jedinou možnou odpoveďou v tejto chvíli je, že budeme vyzývať všetkých tých, ktorí v dohode zostali, aby ju dodržiavali. Vyzývame aj Irán, aby sa zdržal okamžitých krokov, ktorými bude reagovať na USA. Verím, že určitým spôsobom bude táto dohoda prinášať svoj cieľ,“ dodal štátny tajomník rezortu diplomacie.

Slovenské ékonomické záujmy v Iráne

„Táto dohoda bola mimoriadne dôležitým prvkom kontroly a nešírenia jadrových zbraní. Vieme veľmi dobre, že v tejto chvíli je na stole pokus o to, aby sme zbavili kórejský poloostrov jadrových zbraní. Je tu aj tento kontext,“ povedal Korčok.

Odporúčame:
Video: Smrť Amerike, skandovali iránski poslanci v parlamente a zapálili papierovú vlajku USA

Závažnou otázkou je aj to, ako sa tento krok dotkne našich ekonomických záujmov v Iráne. „Musíme počkať, akým spôsobom a v akom rozsahu USA zavedú avizované sankcie. Aj tu musí byť EÚ jednotná. Máme tu svoje záujmy, súčasťou dohody bolo zrušenie sankcií, ktoré prináša aj ekonomický efekt. Nechceme, aby takéto jednostranné rozhodnutie malo dopad na ekonomiku a aktivity európskych firiem v Iráne,“ dodal štátny tajomník.

Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za „hroznú a jednostrannú“, založenú na klamstve. Trump zároveň podpísal prezidentský dekrét, ktorým odstupuje od medzinárodnej dohody z roku 2015 a plánuje opätovne zaviesť sankcie proti iránskemu režimu. Iné štáty tiež varoval, aby vláde v Teheráne nepomáhali.

Dohoda z roku 2015 je zameraná na obmedzenie jadrových ambícií Iránu, Trump ju však opakovane označil za „najhoršiu dohodu všetkých čias“. Teherán v rámci nej súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou výmenou za stiahnutie tvrdých medzinárodných sankcií.

Viac k témam: dohoda o zákaze jadrových zbraní, Donald Trump, Ivan Korčok, jadrové zbrane, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozhodnutie USA odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom označil Korčok za poľutovaniahodné © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2018