Rozhodnutie súdu nenadobudlo právoplatnosť, Blahovej oponuje právnik otca ekvádorského dievčatka

364425_natalia blahova 676x461.jpg

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I v spojení s rozhodnutím Krajského súdu v Bratislave v prípade matky z Ekvádoru, ktorá bojuje o svoju dcéru, podľa právneho zástupcu otca maloletej Izabely Gajdarovej Andreja Garu do dnešného dňa nenadobudlo právoplatnosť, lebo nebolo doručené otcovi.

Rozhodnúť má ústavný súd

Gara tak reagoval na informáciu z pondelkovej tlačovej besedy poslankyne Národnej rady SR a členky parlamentného ľudskoprávneho výboru za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natálie Blahovej. Poslankyňa oznámila, že ekvádorský parlament jednohlasne schválil rezolúciu, ktorou vysiela na Slovensko svoju ministerku spravodlivosti, ministerku zahraničných vecí a ombudsmanku s cieľom riešiť nevymožiteľnosť práva, a to na najvyššej diplomatickej úrovni. Agentúre SITA stanovisko právneho zástupcu Garu poslal Juri Kuchar.

Gara v stanovisku uvádza, že Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol o odklade vykonateľnosti súdnych rozhodnutí a následne Okresný súd Bratislava I rozhodol o odklade výkonu rozhodnutia, a to na čas, kým vo veci nerozhodne Ústavný súd Slovenskej republiky.

„Neexistuje vykonateľné rozhodnutie, na základe ktorého by mala byť Izabelka navrátená do Ekvádoru. Súdy na Slovensku konajú, prebiehajú legitímne procesy v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky, ako aj predpismi Európskeho spoločenstva,“ cituje tlačová správa právneho zástupcu otca.

Matka nesúhlasí s rozvodom

Ako ďalej Gara konštatuje, otec a matka sú naďalej manželia, nie sú rozvedení. Podľa neho matka nikdy nepodala návrh na rozvod manželstva na súd, podal ho otec na území Slovenskej republiky s tým, že matka sa k jeho návrhu vyjadrila tak, že s rozvodom manželstva nesúhlasí.

„Maloletá má desať rokov, od narodenia žila až do šesť a trištvrte roka života na území Slovenskej republiky, potom ju matka protiprávne zadržiavala v Ekvádore jeden a trištvrte roka a v súčasnosti žije na Slovensku jeden a pol roka. Z desiatich rokov života prežila Izabelka osem a štvrť roka na Slovensku. Maloletá je štátnou občiankou Slovenska. Matku po celý čas neoprávneného zadržania v Ekvádore žiadala, prosila, aby sa vrátili domov na Slovensko, matka jej prosby nerešpektovala.

Odporúčame:
Aktualizované: Prípad dcéry Ekvádorčanky sa stáva podľa Blahovej škandálom, krajina vysiela na Slovensko pomoc

Po dlhom naliehaní dieťaťa matka nakoniec vycestovala s ňou na Slovensko, odkiaľ sa maloletá odmieta vrátiť do Ekvádora, ide o rozhodnutie Izabely, nie otca. Na Slovensku Izabela žila a žije, má tu kamarátov a priateľov a má tu domov. Maloletá bola podrobená viacerým psychologickým vyšetreniam, ako aj znaleckému posudzovaniu vždy s rovnakým výsledkom, a to, že chce žiť na Slovensku, tu je jej domov, do Ekvádora sa vrátiť nechce a chce zostať žiť doma na Slovensku,“ konštatuje Gara a dodáva, že dieťa nikdy nebolo zverené matke.

Medzinárodný škandál

Na tlačovej besede v pondelok poslankyňa Národnej rady SR a členka parlamentného ľudskoprávneho výboru za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová povedala, že prípad matky z Ekvádoru a jej deväťročnej dcéry sa stáva medzinárodným škandálom.

Matka z Ekvádoru prišla na Slovensko minulý rok vo februári a priviedla dcéru na prázdniny k otcovi, ten jej ju do dnešného dňa nevrátil. Podľa Blahovej okresný súd aj krajský súd rozhodli, že dieťa sa má ihneď vrátiť do Ekvádoru, otec však rozsudky nerešpektoval.

„Zmaril aj výkon súdneho rozhodnutia. Odmietol rešpektovať aj rozhodnutia okresného a krajského súdu o styku dieťaťa s matkou,“ priblížila s tým, že ani polícia matke nepomohla. Až po roku a po mnohých upozorneniach otvorili trestné stíhanie. Blahová uviedla, že otec dcéru prihlásil do školy v Jakubove a sám sa tam zamestnal ako asistent učiteľa.

Matka ostala na Slovensku

„Okresný úrad v Malackách zrušil rozhodnutie školy, krajský súd rozhodnutie o neprijatí žiačky potvrdil. Riaditeľka školy rozhodnutie nadriadeného orgánu aj súdu ignoruje a dieťa ďalej navštevuje školu v Jakubove,“ povedala a dodala, že starosta obce Jakubov je starý otec maloletej.

Matka už rok nebola doma v Ekvádore. „Zostala tu na Slovensku a čaká na svoju milovanú dcéru. Bez prostriedkov, bez zázemia, bez svojej rodiny, bez práce. Vyčerpaná opakovanými frustrujúcimi pokusmi o stretnutia s dcérkou. A to napriek rozhodnutiam slovenských úradov a súdov,“ vyhlásila Blahová.

Viac k témam: Ekvádor, Natália Blahová, únos dieťaťa
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozhodnutie súdu nenadobudlo právoplatnosť, Blahovej oponuje právnik otca ekvádorského dievčatka © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2018