Remišová sa obáva predraženého tendra v kauze kompa

Veronika Remišová z OĽaNO povedala, že dodatok k pôvodnej zmluve o kompe, ktorej prevádzka bola podľa jej názoru mimoriadne predražená, podpísal zastupujúci generálny riaditeľ Andrej Kasana v posledný deň výkonu funkcie.BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa obáva, že nové verejné obstarávanie na prevádzkovateľa kompy vo Vojke nič nevyrieši. Ako totiž povedala dnes na tlačovej besede poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová, firma Ponton City a.s., ktorá prevádzkuje kompu drahšie ako štát, sa chce opäť prihlásiť do súťaže.

Remišová povedala, že dodatok k pôvodnej zmluve o kompe, ktorej prevádzka bola podľa jej názoru mimoriadne predražená, podpísal zastupujúci generálny riaditeľ Ponton City Andrej Kasana v posledný deň výkonu funkcie. „Dodatok stanovuje, že súčasná zmluva bude platiť len do nadobudnutia účinnosti novej zmluvy, ktorá by mala vzísť z nového verejného obstarávania,“ hovorí Remišová.

Firma Ponton City a.s. poskytla stanovisko Plus 7 dní s tým, že pokladá súčasnú prevádzku kompy za najlepšie a najlacnejšie riešenie a prihlási sa aj do novej súťaže. „Na základe vyhlásenia firmy Ponton City a.s. sa obávam, že nové verejné obstarávanie nič nevyrieši,“ vyjadrila svoje obavy Remišová. Na porovnanie uvádza, že firma Ponton City a.s. prevádzkuje kompu od júla minulého roku a „do mája 2016, teda za necelý rok, jej už štát za prevádzku zaplatil vyše dva milióny eur“.

Predtým prevádzkoval kompu štát, štátny Slovenský vodohospodársky podnik, ktorého náklady na prevádzku kompy boli podľa Remišovej 490 670 eur ročne. „Daňových poplatníkov teda stojí prevádzka kompy v réžii nejakej podivnej firmy o 1,5 milióna eur ročne viac, ako v réžii štátneho podniku,“ dodala poslankyňa.

Remišovej nie je jasný výber firmy

Remišová zistila, že koncom júna, deň predtým, ako bol podpísaný dodatok k zmluve, štátny podnik Vodohospodárska výstavba uzatvoril zmluvu na poradenstvo pri verejnom obstarávaní s firmou Process Management, teda s tou istou firmou, ktorá robila verejné obstarávanie v kauze kompa. „Nepovažujem za dobré riešenie, aby si štátny podnik Vodohospodárska výstavba opätovne zazmluvnil toho istého poradcu na verejné obstarávanie, ktorý riadil tender, ktorý pre štát a občanov dopadol podľa môjho názoru mimoriadne nevýhodne,“ povedala Remišová. Podľa nej Vodohospodársku výstavbu pritom do zmluvy s firmou Process Management nič netlačilo a očakáva od ministra životného prostredia Lászloa Solymosa vysvetlenie, prečo si vybral spomedzi stoviek poradenských firiem pôsobiacich na trhu práve túto firmu.

Remišová urobila prieskum v 91 verejných orgánoch a inštitúciách. Podľa neho si najdrahšie poradenstvo na verejné obstarávanie objednávajú práve ministerstvo dopravy a rezort životného prostredia. „Minister Solymos pri nástupe do funkcie občanom sľúbil, že sa pozrie na zmluvy, ktoré boli otázne, a nejakým spôsobom sa k nim postaví. Vyzývame ho teda a opätovne sa na neho obraciame, aby prehodnotil prevádzku kompy vo Vojke a aby zabezpečil minimálne tak hospodárne riešenie ako v prípade, keď kompu prevádzkoval štátny podnik. Takisto ho vyzývame, aby zrušil zmluvu s firmou Process Management vzhľadom na tender, ktorý dopadol tak, ako dopadol,“ doplnila Remišová.

Navyše dodáva, že bývalý riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár síce odišiel z postu generálneho riaditeľa po dohode, no ostal v dozornej rade spoločnej firmy Siemensu a Vodohospodárskej výstavby. „Ladislava Lazára samotný Béla Bugár (Most-Híd) nazval vykosťovačom, preto je nepochopiteľné, že ho nový minister ponechal v kontrolných orgánoch tejto firmy,“ myslí si poslankyňa, podľa ktorej sa to nepodobá na vyvodenie zodpovednosti, ale skôr na priateľskú dohodu.

Podľa Matoviča by mal minister konať

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič sa nazdáva, že päť mesiacov na poste ministra je dosť dlhá doba na to, aby minister László Solymos začal konať. „Pán minister si zobral päť mesiacov, správa sa, akoby nebol úplne slobodný. Taká firma ako Proces Management by nemala radiť ministrovi,“ myslí si Matovič.

Na prevádzku kompy medzi Vojkou a Kyselicou podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City a.s., ktorej vlastnícke korene smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue, spájaná s kauzou emisií. Podľa dostupných informácií výška zazmluvnenej čiastky na prevádzku 200-tonovej kompy je 25 mil. eur na obdobie 15 rokov, no v prípade zmeny cien nafty, na ktorú je podľa zmluvy naviazaná cena prevádzky kompy, a pri prevádzke kompy dvakrát za hodinu sa môže celková čiastka vyšplhať na viac ako 75 mil. eur počas 15 rokov.

Vtedajší minister životného prostredia Peter Žiga čelil 11. decembra 2015 pre kauzu odvolávaniu v parlamente. Žigov pád podporilo 37 zo 107 prítomných poslancov. Mimoriadnu 59. schôdzu Národnej rady SR k odvolávaniu ministra zvolal predseda NR SR Peter Pellegrini. Návrh na vyslovenie nedôvery Žigovi iniciovali poslanci opozičného hnutia OĽaNO a podpísali ho i poslanci za KDH, Most-Híd a viacerí nezaradení zákonodarcovia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016