Remišová pripomenula ministerke Matečnej kauzy Pôdohospodárskej platobnej agentúry

370927_veronika remisova 676x451.jpg

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) – Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová počas rozpravy k odvolávaniu ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej vo štvrtok poukázala na množstvo káuz, ktoré sa objavili na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) za jej pôsobenia v ministerskom kresle.

Kauza Babindol

Pripomenula najmä kauzu Babindol či vybudovanie športového rybníka pri dome podnikateľa Alexeja Beljajeva. Štát mal v kauzách PPA podľa nej za dva roky prísť o milióny eur.

Odporúčame:
Naživo: Ministerka Matečná čelí odvolávaniu, v parlamente je mimoriadna schôdza

Na nedostatky na Pôdohospodárskej platobnej agentúre Veronika Remišová upozornila prvýkrát ešte 13. apríla 2016, teda približne mesiac po voľbách.

Odporúčame:
OĽaNO vytiahlo na Matečnú podivnú zmluvu, oligarcha Beljajev má dostať 330-tisíc eur na rybník

„Upozornila som na eurofondové dotácie na rozvoj vidieka, kde sme už vtedy konštatovali, že sú to často nezmyselné, predražené, kontraproduktívne projekty. Niektoré projekty sú zviazané s politikmi, prípadne finančnými skupinami a peniaze idú na súkromné účely,“ uviedla Remišová. Už vtedy ministerku vyzvala, aby si v rezorte urobila poriadok.

Články zavraždeného Kuciaka

Počas pôsobenia Gabriely Matečnej vo funkcii ministerky pôdohospodárstva prideľovanie dotácií „svojim ľuďom“ však malo podľa Remišovej pokračovať aj po upozornení. Dotácie mali dostávať viaceré firmy prepojené na vládne špičky a firmy s nízkym počtom zamestnancov a minimálnymi tržbami.

Aj predseda Najvyššieho kontrolného útadu SR podľa Remišovej upozornil už pred rokmi na obrovské pochybenia v PPA, dokonca ich označil v niektorých prípadoch až za neuveriteľné. „S odkrývaním káuz na PPA vyšli aj články zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Opisoval v nich miliónové dotácie PPA,“ pokračovala Remišová.

„Na problematické oblasti eurofondov systematicky upozorňujem už viac ako dva roky. Okrem útokov zo strany vládnej koalície, som doteraz nezachytila žiadnu úprimnú snahu o zmenu systému. Hovorím o nekvalitných a zle pripravených projektoch. Hovorím o projektoch, ktoré nám kvôli chybám únia nepreplatí, budeme ich musieť zaplatiť my z našich daní. To je veľká škoda,“ povedala Remišová.

Viac k témam: agrodotácie, Babindol, eurofondy, Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národná rada SR, NKÚ Najvyšší kontrolný úrad, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, PPA Pôdohospodárska platobná agentúra, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk – Remišová pripomenula ministerke Matečnej kauzy Pôdohospodárskej platobnej agentúry © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2018